Ознака: миса

На миса во Франкфурт се заразиле 107 лица

Најмалку 107 лица се заразиле со коронавирус на миса на Баптистичката црква во Франкфурт, објави денеска локалниот министер за здравство. Инфекцијата веројатно се случила на...

Италијанските верници може да присуствуваат на миса од средината на месецот

Италијанската црква и владата потпишаа договор со кој им се дозволува на верниците да присуствуваат на верски обреди во црквите од 18 мај, но...

Пандемијата ги принуди католичките свештеници на онлајн-богослужба

  Велигденските прослави продолжуваат за време на изолацијата Католичките свештеници ширум светот продолжуваат со одржување на велигденската миса, притоа експериментирајќи со нови форми на богослужба, бидејќи...

Нотр Дам без миса за Божиќ за првпат по два века

Француската катедрала Нотр Дам нема да одржи божиќна полноќна миса годинава, за првпат по повеќе од два века. Во катедралата, која беше оштетена во голем...

ФОТОВЕСТ

Група верници присуствуваат на миса во Богородичната црква во Париз, која е прва откако готската катедрала беше зафатена со пожар пред два месеца. Француската...

Викендов ќе се одржи првата миса во Богородичната црква по пожарот

Во Богородичната црква во Париз, викендов првпат ќе се одржи миса по големиот пожар што го зафати верскиот објект на 15 април. Како што јавија...

Луѓе од целиот свет соединети на мисата во Скопје

  Посетата на папата Франциск на едно место соедини луѓе од различни држави, националности, но и религии. За време на мисата со која чествуваше поглаварот...