17 C
Skopje
24.10.2020 - 17:19

Ознака: мир

Папата Франциск повика на мир меѓу Ерменија и Азербејџан

Папата Франциско денеска апелираше до Ерменија и Азербејџан да ги решат „нивните недоразбирања“ преку преговори по конфликтот за отцепениот регион Нагорно-Карабах. - Се молам за...

Меркел ги повика во Берлин светските сили на самит за Либија

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска ги повика светските сили во недела на самит во Берлин, каде ќе разговараат за напорите за постигнување мир во...

САД се подготвени да го поддржат мирот со сите оние што...

АМЕРИКАНСКАТА АМБАСАДА ЗА „НОВА МАКЕДОНИЈА“ Воениот судир меѓу Иран и САД може да има колосални регионални, но и светски последици. Поради клучната геополитичка и безбедносна...

Решавањето на македонското прашање е решение за мир на Балканот и...

Тони Менкиноски, правен застапник на Македонците во Бугарија Г. Менкиноски, заменик-премиерот и министер за одбрана на Република Бугарија, г. Красимир Каракачанов, поведе кривична постапка против...

Градежната бучава им го одзема мирот на граѓаните

Граничните вредности за дозволено ниво на бучава во станбен простор изнесува 35 децибели. Доколку има надминување на оваа вредност, граѓаните можат да пријават во...

Економскиот развој е клучен за мир на Блискиот Исток?

Сега откако администрацијата на Трамп понуди план за економски развој и реформи на палестинските територии, на сите им се јасни опортунитетните трошоци од одржувањето...

За едно обновување на Европа

Европскиот парламент треба да добие моќ да ги споделува одлуките со владите во клучните области, како што се фискалната политика, повеќегодишниот буџет или воспоставувањето...

Со средба во Католичката црква заврши посетата на папата Франциск

Со Екуменската и меѓурелигиска средба и со средби со свештениците, нивните семејства и богопосветените во Католичката црква во Скопје, денеска попладне заврши апостолската посета...

Од Голанската Висорамнина не се гледа мирот на Блискиот Исток

Претседателот на САД со признавањето на Голанската Висорамнина за израелска територија ги уништи и онака малите шанси за спроведување на новиот мировен план за...

Ципрас и Ердоган се заложија за мирно решавање на проблемите

Со приватна посета на „Света Софија“ во Истанбул, грчкиот премиер вчера го започна вториот ден од посетата на Турција, а веднаш потоа замина на...