Ознака: миро церар

Церар: Проширувањето на ЕУ кон Западен Балкан е сѐ поверојатно

Словенечкиот министер за надворешни работи, Миро Церар, смета дека со новата Европска комисија проширувањето на Европската унија кон Западен Балкан е сѐ поверојатно. Тој исто...

Димитров – Церар: Европскиот наратив е перспектива за малите држави

Европскиот наратив за малите земји е перспектива, а владеењето на правото и почитувањето на правниот поредок е заштита во процесот на забрзана интеграција, констатирале...

Церар заминува од премиерската функција и станува шеф на дипломатијата на...

Досегашниот технички премиер на Словенија Миро Церар ја напушта таа функција и во иднина ќе биде министер за надворешни работи во новата владејачка коалиција,...

Џафери се сретна со словенечкиот премиер Церар

Претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери денеска се сретна со делегација од Република Словенија, предводена од премиерот Миро Церар. Од Кабинетот на претседателот...

Иванов-Церар: Идните напори треба да бидат насочени кон економската соработка

Македонскиот претседател Ѓорге Иванов денеска го прими претседателот на Владата на Република Словенија Миро Церар, кој престојува во официјална посета на Република Македонија, со...

Церар очекува Македонија да добие позитивна препорака за почеток на преговорите...

Словенија ја поддржува Македонија за евроатлантските интеграции. Земјата напредува на планот на реформите и очекувам да добие позитивна препорака за почеток на пристапните преговори...