18.8 C
Skopje
22.6.2021 - 9:36

Ознака: Мирослав Лајчак

Лајчак: Не доаѓам со ултиматум

Пред посетата на Белград и Приштина Јас не доаѓам во Белград со ултиматум, вели специјалниот пратеник на ЕУ за дијалогот меѓу Белград и Приштина, Мирослав...

Лајчак: Нема рокови за постигнување договор помеѓу Србија и Косово

Србија и Косово имаат европски амбиции и ЕУ беше многу јасна, нормализацијата на односите е предуслов и тоа го очекуваат земјите-членки. Како и да...

Лајчак смета дека Македонија е успешна приказна и пример за регионот

Вицепремиерот задолжен за европски прашања, Никола Димитров, и министерот за надворешни работи, Бујар Османи, денеска, во Брисел, имаа средба со Мирослав Лајчак, специјален претставник...

Заев-Лајчак: Поддршка од ЕУ за натамошен напредок на Македонија во духот...

Претседателот на Владата, Зоран Заев, придружуван од заменикот на претседателот на Владата за европски прашања, Никола Димитров, вечерва имаше онлајн средба со специјалниот претставник...

Лајчак во Косово на средба со Хоти

Специјалниот пратеник на ЕУ за дијалогот Косово-Србија Мирослав Лајчак денеска ќе престојува во Косово. Тој попладне ќе биде примен од премиерот на Косово, Авдулах...

Ден по изборите во Белград пристигнува Лајчак

Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска во Белград ќе се сретне со специјалниот претставник на ЕУ за дијалог меѓу Белград и Приштина. Како што е соопштено...

Тачи бара од Лајчак да исполни два услови за да се...

Косовскиот претседател Хашим Тачи на прес-конференција рече дека нема да се сретне со специјалниот пратеник на ЕУ за дијалог меѓу Белград и Приштина, Мирослав...

Дијалогот за Косово пред нови предизвици

Не постои преголем оптимизам за резултатите од првите средби меѓу европскиот посредник во дијалогот за Косово и претставниците од преговарачките страни. Како нов момент...

Лајчак назначен за специјален претставник на ЕУ за дијалогот Белград-Приштина

Советот на Европа го назначи Мирослав Лајчак за специјален претставник на ЕУ за дијалогот меѓу Белград и Приштина и за други регионални прашања во...

Лајчак: Следните месеци клучни за односите помеѓу ЕУ и Западен Балкан

Шефот на словачката дипломатија Мирослав Лајчак изјави дека следните месеци ќе бидат клучни за односите помеѓу Европска Унија и земјите од Западен Балкан и...