0.3 C
Skopje
20.1.2020 - 20:10

Ознака: мировен договор

Русија бара одобрение за нов мировен договор со Северна Кореја

Министерството за надворешни работи на Русија соопшти дека се надева оти новиот план што го подготви Москва за да ги смири тензиите на Корејскиот...

Трамп го откажа мировниот договор со талибанците

Американскиот претседател Доналд Трамп го откажа тајниот состанокот, кој требаше да се одржи со талибанците и авганистански претставници во Кемп Дејвид. Тој на Твитр...

Зеленски предлага анкета за тоа како да се преговара со Русија

Украинскиот претседател Володимир Зеленски сака да ја праша јавноста како неговата земја би требала да преговара со Русија за војната во источна Украина. -Треба да...

ЦАР и 14 вооружени групи постигнаа мировен договор

Централноафриканската република и 14 вооружени групи од таа земја денеска постигнаа мировен договор, соопштија Обединетите нации. Преговорите започнаа во Судан, Картум, на 24 јануари . Централноафриканската...

Абе во посета на Москва на разговор за мировен договор

Јапонскиот премиер Шинѕо Абе заминува во посета на Русија за да разговара со претседателот Владимир Путин. За време на состанокот закажан за 22 јануари,...

Лавров: Има уште многу на патот кон мировен договор со Јапонија

Помеѓу Русија и Јапонија постојат значителни точки на несогласување кои стојат на патот за потпишување на мировниот договор помеѓу двете земји и ставање крај...

Јапонија планира да потпише мировен договор со Русија

Јапонската Влада планира да потпише мировен договор со Русија, изјави денеска јапонскиот премиер Шинзо Абе. Обраќајќи се пред јапонскиот Парламент, тој рече дека тие односи...

Двете Кореи разгледуваат склучување мировен договор, Ким сака средба со Трамп

Северна и Јужна Кореја разгледуваат отпочнување преговори за склучување мировен договор, кој би офатил и ветување од САД за ненапаѓање, соопшти висок претставник на...