8.3 C
Skopje
12.11.2019 - 7:57

Ознака: Минхен

Награда за Теона Стругар Митевска во Минхен

Продукциската куќа „Сестри и брат Митевски“ информира дека штотуку завршениот филмски фестивал „Фајв ликс филм фестивал“ во Минхен, Германија, наградата за режија ѝ ја...

Шекеринска ќе се обрати на Конференцијата за европска безбедност во Минхен

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска денеска во Минхен, СР Германија ќе учествува и ќе се обрати на Конференцијата за европска безбедност, организирана од Европскиот...

Силно невреме во Минхен, градот уништил возила

Германската покраина Баварија, посебно градот Минхен и околината, синоќа ги зафати силно невреме кое предизвика голема штета, а неколку лица се повредени. Во некои...

Афроамериканец сеел страв во католичка црква во Минхен

Непознат маж денеска влезе во католичката црква Свети Павле во Минхен  и извикувал „Такбир“ (Алаху акбар), по што завладеала паника меѓу верниците. Луѓето почнале да...

Заев и Ципрас во сабота ќе добијат награда на Минхенската безбедносна...

За време на Минхенската безбедносна конференција, Зоран Заев и Алексис Ципрас ќе ја добијат наградата „Ewald von Kleist“ за Договорот од Преспа, објави утрово...

Битолскиот „Движечки музички театар“ во Минхен

На 9 и 10 февруари, битолскиот „Движечки музички театар“, чиј основач и менаџер е Марјан Неќак, ќе настапи во театарот МЕТА во германскиот град...

„Лична карта“ на ривалите на СП 2019

Главен фаворит за првото место во групата Б е Шпанија, потоа следуваат Хрватска, Македонија и Исланд, а Јапонија и Бахреин, кои важат за аутсајдери...

Минхен или Санкт Петербург домаќини на финалето во ЛШ 2021

Германскиот град Минхен и рускиот Санкт Петербург се кандидати за организација на финалето на фудбалската Лига на шампионите во 2021 година, објави Европската фудбалска...

Чартер лет од Атина за повеќе од 170 бегалци кои ќе...

Со специјален чартер лет од Атина, 177 бегалци, рано утрово заминаа за Минхен, за спојување со нивните семејства кои што се наоѓаат во Германија. Како...

Викендов во Минхен почнува популарниот Октоберфест

Нови безбедносни огради, дополнителни видео-камери, повеќе полицајци - се само дел од безбедносните мерки за минхенскиот Октоберфест на пивото, што годинава почнува на 22...