Ознака: Минхен

Во Минхен марш против Г-7

Неколку илјади луѓе учествуваа на денешниот собир во Минхен пред одржувањето на Самитот на Групата седум индустриски најразвиени земји во светот (Г-7) и побараа...

Османи од Минхен: Евроатлантската определба е гарант на општата безбедност и...

Делегациите на Македонија и Бугарија на маргините на Минхенската безбедносна конференција, денеска остварија средба на која беше изразено задоволство од процесот на динамизирање на...

Безбедносната конференција во Минхен во сенка на тензиите во Украина

Безбедносната конференција во Минхен почна денеска со присуство на голем број западни лидери и во сенка на зголемените тензии во источна Украина. - Ова е...

Фотографијата „Минхен“ на Никола Чамовски победи на студентски натпревар

Фотографијата „Минхен“ на Никола Чамовски е победник на студентскиот натпревар за најдобра фотографија, организиран по повод одбележувањето на Денот на Европа. Темата беше „Најдобар...

Уапсен Германец кој ги лижел држачите и машините за билети во...

Еден 33-годишник во Минхен, Германија, кој тврдел дека е позитивен на вирусот ковид-19, е уапсен откако се снимил како ги лиже оградите, држачите и...

Минхен покажа дека САД и Европа живеат во различни универзуми

Двете страни не само што се разделени за клучните прашања со кои се соочува Западот (заканите од Русија, Иран, Кина) туку тие како да...

Димитров се сретна со Хан, Дендијас и со Бартоло во Минхен

На маргините на Минхенската безбедносна конференција, министерот за надворешни работи, Никола Димитров, имаше билатерални средби со Јоханес Хан, еврокомесар за буџет и администрација, со...

Ана Дурловски настапи на празничниот концерт во Минхен

Со 5-минутни овации публиката, 1.500 на број, ја поздрави македонската оперска дива Ана Дурловски, која беше главна ѕвезда на Новогодишниот концерт на минхенскиот радиски...

Награда за Теона Стругар Митевска во Минхен

Продукциската куќа „Сестри и брат Митевски“ информира дека штотуку завршениот филмски фестивал „Фајв ликс филм фестивал“ во Минхен, Германија, наградата за режија ѝ ја...

Шекеринска ќе се обрати на Конференцијата за европска безбедност во Минхен

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска денеска во Минхен, СР Германија ќе учествува и ќе се обрати на Конференцијата за европска безбедност, организирана од Европскиот...