11 C
Skopje
22.10.2020 - 14:18

Ознака: мини-шенген

Обелоденети делови од договорот меѓу Белград и Приштина

Договорот меѓу Белград и Приштина, кој се очекува да биде потпишан во Белата куќа за неколку часа, сè уште не е објавен, но некои...

„Мини-шенжен“ или „мини-шенген“?

Создавањето специјална економска зона меѓу Белград и Приштина, по примерот на кинескиот град Шенжен, која е форсирана во 1980 година во близината на Хонгконг,...

Мини-шенген за обединување или за поделби!

Претставниците на косовските власти првенствено се залагаат за признавање на независноста на Косово и не гледаат некоја голема корист од формирањето единствен пазар на...

Потпорасна малиот шенген

Иако во регионот се толкува како своевидна супституција за вистинско членство во Европската Унија, за земјите-кандидатки, како Македонија, Албанија и Србија, на последниот состанок...

Мини-шенген – излез од балканскиот ќор-сокак или политички трик?

Може ли еден план за пресликување на европската слобода за движење на Балканот да го трансформира регионот или станува збор само за политички трик Една...

Курти со услов за мини-шенген

Лидерот на Самоопределување Албин Курти, кој е најсериозен кандидат за нов премиер на Косово, во емисијата „Опен“ на Топ чанел, изјави дека има еден...