21.9 C
Skopje
22.7.2019 - 1:12

Ознака: министри

Реконструкцијата на ХДЗ потешка од смена на министрите

Најголем проблем за хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ е како да ја контролира и реформира матичната партија ХДЗ Хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ, кој се соочува со...

Премиерот Заев најави нови смени на директори идната недела

Премиерот Зоран Заев најави дека идната недела ќе продолжи со смените на функционерите од вториот и третиот ешалон. Рече дека во тек се разговори...

Пратениците побараа гаранција дека новите министри ќе бидат подобри од старите

Жестока расправа меѓу пратениците од власта и од опозицијата се разви за време на вчерашното продолжение на собраниската расправа по предлогот за именување нови...

ГРЕКО бара воведување на нов етички кодекс со санкции за министрите

Дваесет и една препорака за нашата држава содржи извештајот на Групата држави против корупција (ГРЕКО) од петтиот еволуционен круг кои се однесуваат на највисоките...

Собранието ќе гласа за предлозите за нови министри

Седницата на Собранието на која на дневен ред е предлогот за избор на членови на Владата е закажана за денеска. На 103-та седница на...

Заев денеска треба да ги достави новите имиња на министри до...

Премиерот Зоран Заев попладнево се очекува да ги достави до Собранието имињата на министрите кои ќе бидат дел од новата реконструирана Влада. Предлогот на...

Утре ќе бидат доставени новите имиња за реконструкција на Владата

Премиерот Зоран Заев се очекува утре да ги достави до Собранието предлозите за новите министри. Имињата се уште не се познати. Од Владата велат...

Судбината на севернокорејските дипломати зависи од успехот на Ким во Русија?

Лидерот на Северна Кореја Ким Јонг-ун, наводно, наредил егзекуција на четири министри за надворешни работи по неуспехот на средбата во Ханои со претседателот на...

Макрон: Тројца министри поднесоа оставки

Францускиот претседатеч Емануел Макрон изјави дека тројца министри во Владата поднеле оставки, меѓу кои и министерот за европски прашања Натали Лоазо. Покрај неа, оставки поднеле...

Ципрас доаѓа со тројца министри и со куп бизнисмени

Премиерот на Грција, Алексис Ципрас, на почетокот од следниот месец, поточно на 2 април, доаѓа во еднодневна посета на Македонија придружуван од алтернативниот министер...