Ознака: министри

Балканските министри со различна диоптрија за зборот „одговорност“

Словенечки министер поднесе оставка поради афера за неплатена хотелска сметка' Оставката на словенечкиот министер за земјоделство Јоже Подгоршек деновиве навистина предизвика реакции во јавноста не...

Ќе има владина одлука за штедење на министрите, градоначалниците, директорите

Министерот за финансии Фатмир Бесими изјави дека поради кризата предизвикана од војната во Украина, очекувано е дека економските проекции ќе се корегираат и затоа...

Ковачевски очекува добра соработка со претседателот на државата

Премиерот Димитар Ковачевски очекува добра соработка со претседателот на државата Стево Пендаровски, а најави и конструктивна соработка со сите чинители во општеството како што...

Ковачевски ги објави имињата на новите министри од СДСМ

Извршниот и Централниот одбор на СДСМ вечерва едногласно ги избра новите министри од најголемата владеачка партија, како и програмата на мандатарот Ковачевски. Новиот состав на...

Еден ден до кандидати за нови министри, три дена до нов...

По минатонеделното констатирање на оставката на Зоран Заев од премиерската функција, во Парламентот, почнаа да течат роковите за за формирање нова Влада во Македонија....

Нема датум за преговори за Скопје и Тирана, ЕУ-министрите ги усвоија...

Земјите-членки на ЕУ успеаја да постигнат компромис за заклучоците за проширување, но амбицијата да се одржат првите меѓувладини конференции со Скопје и Тирана не...

Мицотакис смени неколку министри

ГРЦИЈА Грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис ја реконструира Владата по две години на власт. Тој отвори ново министерство за цивилна заштита и ги промени министрите за...

Поддршка од министрите на Австрија, Словенија и Чешка за предлогот на...

Министрите за надворешни работи на Австрија Александер Шаленберг, Словенија – Анже Логар и на Чешка – Јакуб Кулханек го поддржаа предлогот на португалското претседателство...

Османи денеска ќе ги пречека министрите на Австрија, Словенија и Чешка

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, ќе биде домаќин на министрите за надворешни работи на Австрија – Александер Шаленберг, Словенија – Анже Логар и...

Османи на брифинг со министрите за надворешни работи на ЕУ

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, заедно со својот хомолог од Албанија, министерката за Европа и надворешни работи, Олта Џачка, денес, под покровителство на...