10.8 C
Skopje
23.4.2019 - 10:39

Ознака: министерство за финансии

Министерството за финансии ја интензивира финансиската едукација

Министерството за финансии во следниот период најавува интензивирање на кампањата за финансиска едукација. Според министерот за финансии, Драган Тевдовски, финансиската писменост и познавањето на финансиските...

Компанија на Трамп донираше 200 илјади долари на Министерството за финансии...

Компанија на американскиот претседател Доналд Трамп исполни ветување дадено пред изборите дека профитот од странски влади кои го користат нејзиниот имот ќе го предаде...

МФ: Минатата година фирмите добиja 23,1 милијарди денари поврат на ДДВ

Заклучно со декември 2018 година, Министерството за финансии изврши поврат на ДДВ на фирмите во висина од 23,1 милијарда денари или 375,6 милиони евра....

Тевдовски: Во 2018 имавме највисок раст на просечната плата

Во 2018 година во Македонија имавме највисок раст на платите во однос на годините наназад. Ако порано платите растеле со стапка од 1,5 отсто...

Заев- Тевдовски: Владата останува посветена на поддршката на развојните програми на...

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, придружуван од министерот за финансии, Драган Тевдовски, денеска се сретна со Управниот одбор на Заедницата на...

МФ: Со праведното одданочување и социјалната реформа до фер општество за сите

Со воведувањето на праведен, прогресивен данок во Македонија ќе се обезбедат дополнителни средства за воведување на минимален гарантиран приход. Со ова, најдоходовните граѓани ќе...

Осум милиони евра на располагање на општините за инфраструктурни проекти

Општините од денеска ќе можат да аплицираат со нови капитални проекти за осум милиони евра средства преку Проектот за подобрување на општинските услуги. Министерството...

ИФЦ најавува поголема поддршка за Македонија

Поддршка на приватниот сектор, подобрено снабдување со електрична енергија и олеснет пристап до финансии за микро, мали и средни компании се трите области во кои...

МФ: Фирмите за седум месеци добија 12,7 милијарди денари поврат на...

Повратот на ДДВ за фирмите во првите седум месеци од годинава изнесува 12,7 милијарди денари (206,4 милиони евра), што е е за 24 отсто...

Сет закони од Министерство за финансии со директни поволности за граѓаните...

Министерството за финансии изготви или стави во примена осум закони кои нудат директни поволности за граѓаните и фирмите. Граѓаните повторно можат да поднесуваат барања за...