Ознака: министерство за правда

Амнестијата на криминалот поважна од европската иднина

Со досегашниот несериозен однос во процесот на носење на законот за Јавното обвинителство, ВМРО-ДПМНЕ покажа дека амнестијата на сторители на сериозни кривични дела од...

МП: Законот за Јавното обвинителство е закон без скриена амнестија

Законот за Јавното обвинителство е еден од клучните закони преку кој ќе се цени спремноста на нашата држава да создаде правна основа за сериозна...

Дескоска: 2019-та да биде година на реформи во правдата

Очекувам Собранието во 2019 година да биде посветено на реформскиот пакет и оваа година да биде година на реформи во правдата, бидејќи тие се клучниот...

Министерството за правда: Екстрадиција за Груевски по распишување меѓународна потерница

Доколку биде официјално потврдено дека поранешниот премиер Никола Груевски избегал во Унгарија, Министерството за правда ќе достави барање за екстрадиција откако ќе добие известување...

Втората верзија на измени на Законот за спречување на корупција на...

Втората верзија на измени на Законот за спречување на корупција, со очекување на предлози и коментари за подобрување на текстот денеска е објавена на...

Дескоска: Времето на тефтерчиња и судии од тефтерчиња заврши

Времето на тефтерчиња и судии од тефтерчиња заврши. Мојата заложба ќе биде судството да го направиме независно и немам намера да се мешам, изјави...

МВР ги истражува причините за пожарот во Министерството за правда

Во моментов МВР води истрага што се случило и како дошло до избувнување на пожарот во Министерство за правда во кој целосно беа опожарени...

Пожарот во Министерството за правда ставен под контрола

Пожарот што избувна попладнево во канцеларии на Министерството за правда во центарот на Скопје е изгаснат. Повредени нема, причинета е материјална штета која дополнително...

Пожар во Министерството за правда

Пожар избувна попладнево во канцеларии на Министерството за правда во Скопје. Во противпожарната служба на Градот Скопје пожарот е пријавен во 16 часот и 45...