Ознака: министерство за правда

Фирмите не ја користат доволно арбитражата за решавање на спорови

Ограничувањето на висината на судските такси е една од причините поради кои компаниите недоволно користат арбитража за решавање на спорови, сметаат од Сојузот на...

Власта и опозицијата не се договорија за СЈО

За време на денешната средба на работните групи на Владата и ВМРО-ДПМНЕ во Министерството за правда не бил постигант напредок за законот за јавното...

Дескоска: Не сум Никола Тодоров да ги шетам сите ресори

Да се вратам во образование нема. Сепак не сум јас Никола Тодоров да ги шетам сите ресори, рече министерката за правда, Рената Дескоска, во...

Остануваат клучните разлики за законот за јавно обвинителство

Работната група на ВМРО-ДПМНЕ викендот до Министерството за правда повторно испратила материјали за Предлог законот за јавното обвинителство, но клучните разлики и натаму остануваат. -Викендот...

Дескоска: Нема законска можност за помилувања од Иванов

Постапка за помилување може да се води единствено преку Министерството за правда, од каде, како што велат досега не се стигнати барања за помилувања...

Квалитетен закон за јавно обвинителство е услов за почеток на преговори...

Услов за отпочнување на преговорите со ЕУ не е донесување на било каков закон за јавно обвинителство, туку квалитетен закон кој ќе овозможи право...

Утре нова рунда разговори за законот за јавно обвинителство

Разговорите меѓу работните групи на власта и опозицијата за законот за јавно обвинителство, со кој треба да се реши и идниот статус на Специјалното...

Дескоска ги добила амандманите на ВМРО-ДПМНЕ по ТВ дуелот

Амандманите за законот за јавно обвинителство на ВМРО-ДПМНЕ вчера вечерта по завршувањето на ТВ дуелот меѓу премиерот Зоран Заев и претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ...

Министерство за правда: ВМРО-ДПМНЕ не доставила амандмани

Министерството за правда денеска до крајот на работното време не ги добило амандмани од ВМРО-ДПМНЕ за предлог-законот за јавно обвинителство, кои лидерот на партијата...

Законот за јавното обвинителство клучен за преговорите за членство во ЕУ

Поддршката за Законот за јавното обвинителство е клучна за отворање на преговори за членство во Европската Унија, велат од Министерството за правда и додаваат...