Ознака: министерство за правда

Маричиќ и Русковска разговараа за кадровско зајакнување на обвинителството за поефикасна...

Министерот за правда, Бојан Маричиќ, се сретна со основната јавна обвинителка за гонење на организиран криминал и корупција, Вилма Русковска. На средбата со обвинителката Русковска,...

Министерство за правда: Судењата да продолжат, но со зголемено ниво на...

Министерството за правда со цел зголемена заштита на странките во постапките, во ситуација на закана од коронавирусот, препорачува продолжување на судските постапки со зголемено...

Министерство за правда: ЕК ги пофали реформите во правосудството

Најновиот извештај на Европската комисија повторно со позитивна оценка за реформите во правосудството. Во него е наведено дека државата испорача опипливи резултати со посебен...

Министерство за правда: Очекуваме опозицијата да го поддржи законот за Јавното...

Во текот на минатата година, обидувајќи се да обезбедиме двотретинско мнозинство, испративме три предлози на Закон за Јавно обвинителство. Последната верзија беше пуштена во...

Најавени предлози за измени во Законот за извршување

Министерството за правда најавува дека до крајот на неделава ќе излезе со сериозни предлози за три законски решенија од кои дел предвидуваат измени во...

Тарифата на извршителите ќе се намали од 1.000 на 300 евра

Новиот тарифник што го предлага Министерството за правда, а треба да се најде на владин дневен ред в петок, предвидува наградата за извршителите да...

Груевски не е уапсен, се бара негова екстрадиција

Министерството за правда ги демантира гласините кои се појавија во јавноста дека поранешниот премиер и екслидер на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, кој избега во Унгарија,...

Кривична за двајца вештаци од Министерството за правда за злоупотреба на...

СВР Охрид поднесе кривична пријава против Ж.Л.(58) и Г.А.(39), двајцата од Скопје и против А.Ш.(58) од селото Горна Бањица, поради постоење основи на сомнение...

Последниот збор за Морина го има Министерството за правда

Македонскиот врховен суд го потврди решението на Основниот кривичен суд - Скопје со кое е одлучено дека не се исполнети законските претпоставки за екстрадиција...

Со нетрпение се чека предлогот на ВМРО-ДПМНЕ за законот за СЈО

Предлогот на ВМРО-ДПМНЕ за новиот закон за Јавно обвинителство, со кој е опфатена и работата на СЈО, се очекува денеска во Министерството за правда. -...