-5.2 C
Skopje
17.1.2022 - 2:15

Ознака: министерство за култура

Фестивалот „Пеце Атанасоски“ со реакции до Министерството за култура

Во шок сме. Не можеме да веруваме дека останавме без денар поддршка од Министерството за култура за јубилејното 45 издание на Фестивалот на народни...

Ќе се разгледуваат одбиените апликации од годишните конкурси за проекти од...

Во Министерството за култура денеска треба да бидат разгледани одбиените апликации на годишните конкурси за финансирање проекти од национален интерес во културата за 2019 година. Министерот...

Асаф Адеми: Сите одбиени проекти повторно ќе бидат разгледани

Министерот Асаф Адеми, кој се наоѓа во работна посета на Берлин, во врска со реакциите на јавноста за резултатите од Годишните конкурси на Министерството...

Во културата повторно реакции по објавената Годишна програма на поддржани проекти

Како и минатата година, и овој февруари е бурен за Министерството за култура, зашто Годишната програма за проекти кои финансиски ќе бидат поддржани во...

Објавени резултатите од годишнитe конкурси за проекти од национален интерес во...

Министерството за култура денеска на својата веб-страницата (www.kultura.gov.mk) ги објави резултатите од годишните конкурси за финансирање проекти од национален интерес во културата за 2019 година по дејности...

Мултимедијален концертен перформанс во Прилеп

Вечерва од 20.00 часот во киното Мис Стон при ЦК „Марко Цепенков“ ќе се изведе мултимедијалниот концертен перформанс „Сонувања за заборавеното“, поддржан од Министерството...

Адеми: Министерството за култура го осудува јазикот на омраза што го...

Министерството за култура се дистанцира од филмот „Ругање со Христос“ и го осудува јазикот на омраза, што тој го поттикнува, рече на денешната прес-конференција,...

Реакција на Министерството за култура за „Ругање со Христос“

Министерството за култура денеска реагира во врска со, како што го нарекува, скандалозниот филм „Ругање со Христос”, финансиран од Агенцијата за филм во 2015...

МВР: Во МНТ е влезено по налог на Јавното обвинителство

Во Македонскиот народен театар (МНТ) е постапувано по налог на Јавното обвинителство, изјавија за МИА од Министерството за внатрешни работи, од каде не соопштуваат...

Меѓународен фолклорен фестивал во Кичево

Од 6-ти до 9-ти јули по единаесетти пат во Кичево ќе се одржи Меѓународниот фолклорен фестивал „ Д-р.Владимир Полежиноски“. Во трите фестивалски дена на...