Ознака: министерство за култура

Андреј и Панчо од „ДНК“: Ако нас нѐ омаловажувате, што останува...

Реакции по објавувањето на програмата за финансирање проекти од областа на културата По објавувањето на резултатите од годишните конкурси за финансирање проекти од национален интерес...

ДКСК бара кривично да се гони поранешен министер за култура

Државната комисија за спречување на корупција (ДКСК) на денешната седница реши да поведе иницијатива до Јавното обвинителство за поведување постапка за кривично гонење против...

За првпат електронска апликација за Годишниот конкурс за проекти во културата

Од денеска до 6 ноември е рокот за пријавување на Годишниот конкурс за поддршка на проекти од национален интерес во културата за 2022 година....

Министерство за култура прави напори за да ги исплати реализираните проекти

Владата со заклучок од седницата одржана на 9 февруари годинава го задолжи министерството за култура да не ги исплаќа финансиските средства на други корисници...

Министерството за култура: Нема да навлегуваме во математиките на партиите

Министерството нема да навлегува во математиките на партиите. Културата обединува, а не пресметува, реагираат од Министерството на прес-конференцијата на коалицијата меѓу Алтернативата и Алијансата...

Нора Шаќири Марковиќ именувана за в.д. директорка на Театар Комедија

Нора Шаќири Марковиќ е именувана за в.д. директорка на Театар Комедија, откако Министерството за култура го разреши Сашо Ристовски од оваа функција. - Поради неправилности...

Министерката за култура во самоизолација

Министерката за култура, Ирена Стефоска, е во самоизолација откако било потврдено дека член од нејзиниот кабинет е позитивен на ковид-19. Таа вели дека ќе ги...

Стефоска: Нашата култура да блесне на Балканот, како што „Медена земја“...

Транспарентноста на Министерството за култура и вклучување на сите фактори што ја создаваат културата ќе биде приоритет на новата министерка за култура Ирена Стефоска,...

Агенција за филм: Министерството за култура утврди дека нема конфликт на...

Инспекцискиот надзор на Министерството за култура што постапуваше по пријавите од страна на Милчо Манчевски, за наводен конфликт на интереси во Агенцијата за филм,...

Министерство за култура: Изведувањето на работите во чаршијата се во согласност...

Министерството за култура и Управата за заштита на културно наследство (УЗКН) се одговорни за заштита на недвижното и движното културно наследство во Република Северна...