Ознака: Министерство за земјоделство

Со изградбата на системот „Равен – Речица“ ќе се обезбеди поконкурентно...

Државниот секретар од Министерството за земјоделство, Нефрус Челику, заедно со министерот без ресор задолжен за регулатива за подобрување на инвестициската клима за домашните претпријатија,...

Русија ја укина забраната за увоз на коскесто овошје од Македонија

Почнувајќи од 27 мај, Русија целосно ја укинува забраната за увоз на коскесто овошје од нашата земја, соопшти Министерството за земјоделство. Конкретно, од понеделник...

Николовски: Ги преземаме сите мерки за заштита на пчелите и развој...

Од оваа година за прв пат и земјава се вклучи во одбележување на Светскиот ден на пчелата. По тој повод, денеска министерот Љупчо Николовски...

Досега откупени 90 отсто од договорените количини на тутун

Откупот на тутунот од реколтата 2018-та е при крај и досега се откупени 90 проценти од договорените количини. Од Министерството за земјоделство информираат дека...

Догодина по 20.000 евра поддршка за младите земјоделци

Не по 10.000, туку по 20.000 евра поддршка ќе добиваат младите земјоделци од идната година, најави денеска ресорниот министер Љупчо Николовски. На промоцијата на првиот...

Нов оглас за закуп на 834 хектари државно земјоделско земјиште

Министерството за земјоделство шумарство и водостопанство (МЗШВ) објави нов јавен оглас за давање под закуп на државно земјоделско земјиште до три хектари со кој...

Николовски: Словенија важен трговски партнер, работиме на зголемување на трговската размена

Потенцијалите на македонското земјоделско производство, поддршката и можностите за инвестирање во агросекторот и останатите области во Македонија, како и туристичката понуда на државава, се...

Укината спорната уредба, наскоро обесштетување од непогодите во 2016 и 2015...

Министерството за земјоделство очекува во најскоро време да почне обесштетувањето од поплавите и временските непогоди за 2016 и 2015 година. Процесот е се уште...

Македонија ќе воведе контра мерки доколку Косово не ја повлече одлуката

Македонија и официјално, со допис до ЦЕФТА, ЕУ и Владата на Косово, побара повлекување на времената одлука за зголемување на царините за увозното овошје...

МЗШВ: Интервентна субвенција од четири денари за предадени домати во преработувачки...

Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство ќе помогне во решавање на откупот на доматите со интервентна субвенција од четири денари за килограм предадени домати...