10.8 C
Skopje
3.12.2021 - 15:15

Ознака: Министерство за здравство

Нови 460 случаи на кoвид-19 и вкупно 12 починати

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 2.424 тестирања, а регистрирани се 460 нови случаи на Ковид-19, и тоа од:...

МЗ: Со новите мерки не се наметнува присилна вакцинација

Министерството за здравство реагира на соопштението од Конфедерацијата на синдикатите, во кое се тврди дека мерките што ги предлага Комисијата за заразни болести се...

Министерството за здравство почна преговори со производителот на „молнупиравир“

Министерството за здравство, во изјава за МИА, соопшти дека почнале преговорите за набавка на лекот против ковид-19 „молнупиравир“, истакнувајќи дека навремено ќе објават информации...

Почнува електронско пријавување за вакцини за грип

Пријавувањето за вакцинација против сезонски грип почнува од денеска. Граѓаните што сакаат за се вакцинираат може да се пријават преку веб-страницата vakcinacija.mk, со пополнување...

Во скринингот ќе бидат опфатени 364 основни и 109 средни училишта

Министерството за здравство ќе спроведе скрининг со брзи антигенски тестови, во кој ќе бидат опфатени 8.178 ученици во рамки на 80 општини и градот...

МЗ: Целокупната документација за ковид-центрите е подготвена за увид

Министерството за здравство ја поздравува постапката на Основното јавно обвинителството кое ја води истрагата за избувнувањето на пожарот во мобилниот ковид-центар во склоп на...

Дванаесет пациенти од тетовскиот ковид-центар се на лекување и надвор од...

Министерството за здравство информира дека во вчерашниот пожар во тетовскиот ковид-центар загинаа вкупно 14 лица. Во ковид-центарот за време на пожарот имало вкупно 26...

МЗ: 81 отсто од заразените и 87 отсто од хоспитализираните не...

Во периодот од 6 август до 2 септември на територија на државата 22.416 граѓанини биле позитивни на ковид-19. Од нив 18 отсто биле целосно...

Од коронавирус почина 15-годишно девојче

На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби почина 15-годишна пациентка од Селце, Тетовско. Според информациите од Министерството за здравство, пациентката со многу тешка клиничка...

МЗ: Вкупно 91 отсто од хоспитализираните со ковид-19 се невакцинирани

Министерството за здравство ја објавува двонеделната анализа на вакцинирани, од позитивни случаи со ковид-19. За вакцинирани се сметаат лицата кои се имунизирани со две...