Ознака: Министерство за здравство

Џафери на средба со косовскиот министер за здравство

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, денеска го прими министерот за здравство на Република Косово, Арменд Земај. На средбата стана збор за заеднички теми и интереси...

Петмина починати и 127 новозаразени од ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1574 тестирања, а регистрирани се 127 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-43, Куманово-11,...

Итната медицинска помош во Скопје со девет екипи за празникот

По повод празникот Успение на пресвета Богородица, кога се очекува зголемен број верници да ги посетат верските храмови, Министерството за здравство апелира да се...

Реновирана Клиниката за нефрологија

Министерството за здравство информира дека на Универзитетска клиника за нефрологија е извршено комплетно реновирање на интензивниот оддел, како и одделите за хронична и акутна...

Нови 120 заболени и четворица починати oд ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 954 тестирања, а регистрирани се 120 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-64, Куманово-4,...

Во Скопје активни 1.507 случаи на Kовид-19, и натаму најмногу во...

Од новите 182 потврдени случаи на ковид-19, 107 се од Скопје, покажуваат најновите податоци од Министерството за здравство. Според нив, најмногу заразени има во...

МЗ: Meдиумите да ја објавуваат официјалната статистика од министерството

Министерството за здравство информира дека Институтот за јавно здравје ги има дообработено тестовите за ковид-19, кои синоќа ги работела Лабораторијата за вирусологија и молекуларна...

Со давање на лажни податоци се доведувате во опасност себеси и...

Министерството за здравство апелира до граѓаните да ги почитуваат во целост мерките и препораките за заштита од коронавирусот. Посебно се апелира сите граѓани да даваат...

Најмногу новозаразени скопјани денеска има во Чаир и Бутел

Денеска во Скопје се регистрирани 24 нови случаи на ковид-19, од кои најмногу во Чаир и Бутел. Имено, од Чаир заразени се 11 лица, а...

Нови 40 заразени од ковид-19, почина пациент од Прилеп

Во изминатите 24 часа направени се 549 тестирања, а регистрирани се 40 нови случаи на ковид-19 во Македонија, информираат од Министерството за здравство. Од новозаразените...