-6.2 C
Skopje
17.1.2022 - 4:52

Ознака: Министерството за труд и социјална политика

Манчевски: На граѓаните ќе им се издаваат документи по електронски пат

За да се намали фреквенцијата и редовите на чекање, особено за документите кои најчесто им се потребни на граѓаните, овозможивме најчесто бараните документи како...

Ѓонул Бајрактар ќе ја замени Рашела Мизрахи

Ѓонул Бајрактар, кој пред формирањето на техничката влада беше заменик министер за труд и социјална политика, ги презема овластувањата и одговорностите во раководењето со Министерството...

Ќе се градат пет нови градинки

Министерството за труд и социјална политика денеска потпиша договори за грантови за изградба на нови градинки со пет општини во вкупен износ од 228.100.000...

Денеска е Меѓународен ден за заштита на детето

Денешниот ден 1-ви јуни е означен како Меѓународен ден за заштита на детето. Од Министерството за труд и социјална политика го честитаат денот и...

Царовска: Се интензивираат активностите на мобилните тимови, идентификувани 167 деца на...

Шест мобилни тимови на Министерството за труд и социјална политика изминатите две недели идентификувале 167 деца, меѓу кои 18 бебиња на неколку пофреквентни крстосници...

МТСП: Aприлската минимална нето плата се зголемува на 12.507 денари

Минималната бруто плата се усогласува за 3,3 проценти и ќе изнесува 17.943 денари, односно нето 12.507 денари, најави денеска Министерството за труд и социјална...

Тече рокот за пријавување за новата поддршка за раст на плати...

Тече рокот во кој работодавачите од трудоинтензивните дејности можат да се пријавуват за новата поддршка за раст на плати. Заинтересираните компании може да аплицираат...