Ознака: Министерството за здравство

137 нови случаи на ковид-19 во земјава, оздравеле 58 пациенти, почина...

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1414 тестирања, а регистрирани се 137 нови случаи на Ковид-19 во: Скопје-53, Куманово-19,...

Денеска се регистрирани 136 нови случаи, починаa 6 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 991 тестирања, а регистрирани се 136 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-46, Куманово-6,...

Воведени три нови типови инсулин со сертификат за квалитет

Во изминатиот период се направени суштински реформи во здравствениот систем за обезбедување најквалитетен третман за пациентите со дијабетес мелитус и други ендокринолошки заболувања, соопшти...

Воено-медицински тимови на АРМ ќе помагаат при земање брисеви за ковид-19

Министерството за здравство информира дека Армијата со поддршка се вклучи во тестирањето на граѓаните од коронавирусот. Тим од техничкиот персонал од Воено медицинскиот центар...

Потврдени 22 нови случаи на ковид-19, уште едно лице почина

Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје Министерството за здравство регистрира 16 оздравени пациенти во: Скопје- осум, по двајца пациенти во...

НЛБ Банка донираше 50 илјади евра за поддршка на Министерството за...

Со цел полесно справувањето на нашата земја со пандемијата предизвикана од коронавирусот, НЛБ Банка АД Скопје реализираше донација од 50 илјади евра, како првична...

Донација на Битолската млекара за Министерството за здравство

Битолска млекара обезбеди нова финансиска помош за ургентните потреби на Министерството за здравство. Донацијата е за сервис и репарација на апаратите за респираторна нега, коишто...

Телефонска психолошка поддршка и за трудниците и родилките, и за лицата...

Министерството за здравство информира дека во соработка со Клиниката за психијатрија отворени се уште три нови телефонски броеви за психолошка поддршка за трудниците и...

Министерство за здравство отвори донациски сметки

Министерството за здравство отвори наменски донациски сметки поради големиот интерес за донации. За директна финансиска помош во парични донации за набавка на стоки, добра...

Уште 29 нови случаи на коронавирус во Македонија, вкупно 177 лица...

Министерството за здравство информира дека во изминатите 24 часа се регистрирани 29 нови случаи на коронавирус во Македонија. Од нив 20 се од Скопје, 3...