16.8 C
Skopje
25.7.2021 - 5:35

Ознака: минимална плата

МТСП: До крајот на месецот ќе се изврши усогласување на минималната...

Министерството за труд и социјална политика соопшти дека најостро ја демантира изјавата на Сојузот на синдикатите на Македонија, во која тврди дека усогласувањето на...

ССМ потсетува дека минималната плата од јули е зголемена на 14.934...

Сојузот на синдикати на Македонија потсетува дека минималната плата е зголемена и од јули таа изнесува 14.934 денари. Во неа не се вклучени, туку...

Заев: До крајот на мандатот минималната плата ќе ја кренеме на...

Концептот „Парите кај граѓаните“ е концепт во кој силно веруваме и тоа ќе го покажеме во следниот мандат, парите уште повеќе ќе завршуваат кај...

Функционерите на ДУИ ќе ја донираат разликата во платата за борба...

Заменик-премиерот за европски интеграции Бујар Османи во објава на Фејсбук информира дека сите избрани и именува функционери од редовите на ДУИ решиле разликата на...

Влада: Уставниот суд ја поткопува солидарноста во земјата

Владата смета дека поведената постапка на Уставниот суд за поништување на Уредбата за намалување на платите на 2.060 функционери, пратеници, судии, обвинители и директори...

Алтернaтивa: Минимална плата за функционери, директори, судии…

Политичката партија Алтернaтивa ги следи со големо внимание политичките настани во земјата и мерките кои се преземаат за надминување на кризата, која е предизвикана...

Заев предлага административците да земаат минимална плата од 14.500 денари

Од СДСМ изготвиле низа економски мерки кои ќе ги достават до Владата, а со цел да им се помогне финансиски на граѓаните и на...

Заев: 600 евра ќе биде просечната, 300 евра мининалната плата

Сто илјади нови работни места, 36.000 денари просечна и 18.000 минимална плата до крајот на мандатот во 2024. Ова се дел од ветувањата на...

ММФ: Понатамошниот раст на минималната плата може да доведе до отпуштања

Меѓународниот монетарен фонд во најновиот извештај за состојбите со економијата во земјава, меѓу другото, предупреди и на ризици и непосакувани ефекти по одлуката на...

Луксембург – земја со најголема минимална плата во ЕУ

Минималната месечна плата во Луксембург се зголеми на 1 јануари и сега изнесува 2,14 илјади евра. Дури и пред ова зголемување, Луксембург беше земја...