15.2 C
Skopje
25.9.2020 - 4:20

Ознака: минерали

Кајсијата e ризница на витамини и минерали

Кајсиите содржат витамин Ц, витамин А, витамини К, Б1, Б2, Б3, Б6, Е, како и минерали: калиум, калциум, бакар, железо, магнезиум, манган, фосфор и...

САД го губат чекорот во обидот за наоѓање замена за кинеските...

Покрај новите закони, Вашингтон нема да обезбедува клучни минерали потребни за одбраната, високата технологија и енергетскиот сектор Автори: Кит Џонсон, Роби Грамер Форин полиси Зголемените тензии со...

Брокула – витаминска бомба

Брокулата е зеленчук што асоцира на мало дрво. Се наоѓа во групата зеленчуци како што се зелката, карфиолот и прокељот. Таа е витаминска бомба....

Кокос – здравствените придобивки од него

Кокосот е големо дрво што расте во тропските предели. Кафените, цврсти лушпи го штитат кокосовото месо внатре. Во последно време на големо се користат...

Моќта на маслинките

Маслинките се богати со витамин Е и се едни од најмоќните антиоксиданти. Студиите покажуваат дека тие се одлични за срцето и штитат од остеопороза...

Колку е здрав благиот компир?

Изминатите неколку години во земјава сѐ почесто во исхраната се употребува слаткиот компир, познат како батат. Многумина се прашуваат колку е здрав овој компир...

Клилук – најбогато езеро со минерали во светот

Држава: Канада Провинција: Британска Колумбија Површина: 38 хектари Клилук е необично солено езеро, кое се наоѓа во близината на градот Осојус во канадската провинција Британска...

Пробиштип ќе добие Музеј на ретки минерали

Рударскиот град Пробиштип ќе добие Музеј на ретки минерали, неговата реализација ќе почне годинава, најави градоначалникот на Општина Пробиштип, Драган Анастасов. Музејот на ретки...

Шолја какао е здрава напивка, богата со витамини и со минерали

Кафето е ритуал од кој тешко се откажуваме. Но откако ќе ги прочитате позитивните ефекти на какаото, кое се смета за моќен антиоксидант на...