Ознака: Милчо Манчевски

Ексклузивната монографија на Манчевски достапна онлајн

Ексклузивното издание за Милчо Манчевски, еден од најзначајните и најнаградувани македонски режисери, сега е достапно преку веб-страницата на Кинотеката на Македонија. Монографијата „Манчевски“ во...

Филмот „Врба“ на фестивал во Пекинг

По фестивалското затишје поради коронавирусот, филмот на Манчевски го продолжува походот по светските фестивали. Филмот „Врба“ на Милчо Манчевски е селектиран во официјалната натпреварувачка...

Инсистирањето на националности, особено по фестивалите, е имплицитен расизам

Милчо Манчевски за српско „Време“ По повод прикажувањето на најновиот филм на Мичо Манчевски „Врба“ (2019), во натпреварувачката програма на белградски ФЕСТ, режисерот во интервју...

Милчо Манчевски награден во Порто

Филмот „Врба“ на Милчо Манчевски ја освои наградата за најдобар филм во програмата „Недела на режисерите“ на 40-то издание на филмскиот фестивал „Фантаспорто“ во...

Награда за „Врба“ на Манчевски во Порто

Филмот „Врба“ на Милчо Манчевски ја освои наградата Најдобар филм во програмата Недела на режисерите на 40. издание на филмскиот фестивал „Фантаспорто“ во Порто,...

По четврт век ќе се собере дел од екипата на „Пред...

Кинотеката на Македонија и Македонската академија на науките и уметностите со поддршка на „Вардар филм“ ја одбележуваат 25-годишнината од премиерата на „Пред дождот“, најуспешен...

Манчевски во жири со Ипер и со Ферара на фестивал во...

Најтрофејниот македонски режисер Милчо Манчевски изминатава недела беше во жирито на Интернационалниот филмски фестивал во Хаинан, Кина, заедно со француската филмска ѕвезда Изабел Ипер...

„Холивуд репортер“ со извонредна рецензија за „Врба“

Познатиот филмски магазин „Холивуд репортер“ објави извонредна рецензија за „Врба“ на Милчо Манчевски. „Холивуд репортер“ е меѓу трите најголеми светски филмски магазини, заедно со...

Редици за автограм од Милчо Манчевски во Тајпеј

Час и половина чекаше тајванската публика во 20-метарска редица за автограм од режисерот Милчо Манчевски. Салите беа преполни и во тајванските медиуми имаше голем...

Азиската премиера на „Врба“ на фестивал во Тајпеј

Филмот „Врба“ во режија на Милчо Манчевски продолжува да го освојува и азискиот дел од светот. Азиската премиера ќе биде на 13 ноември во...