19 C
Skopje
29.10.2020 - 14:42

Ознака: Милчо Манчевски

Aмериканската премиера на „Врба“ крунисана со наградата за најдобар филм

Aмериканската премиера на „Врба“ на Милчо Манчевски e крунисана со наградата Најдобар филм на фестивалот во Синеквест, Калифорнија. Ова е главната награда на Синеквест...

Отворена изложбата на фотографии на Милчо Манчевски

  Изложбата на фотографии „Таму“ од Милчо Манчевски синоќа беше отворена во Музејот на современата уметност Скопје, а беше промовирана и книга фотографии под ист...

„Врба“ на Милчо Манчевски во трката за европски „оскар“

Европската филмска академија (ЕФА) денеска ја објави одлуката да го вклучи „Врба“ на Милчо Манчевски во селекцијата за најдобар филм на 33. Европски филмски...

„Варајати“ за „Врба“ на Манчевски: Суптилен, длабок портрет на мајчинството

Филмското списание „Варајати“ објави рецензија за „Врба“, шестиот филм на на најтрофејниот македонски режисер Милчо Манчевски. Во рецензијата во најпознатото филмско списание насловена како „Врба:...

Филмовите на Манчевски на фестивали во Европа и во Азија

И покрај ограничувањата поради пандемијата, филмовите на Милчо Манчевски продолжуваат да го наоѓаат патот до интернационалната публика. „Врба“ на Манчевски ја имаше романската премиера...

„Врба“ на Манчевски со фестивалски премиери во Романија и Кина

Филмовите на Манчевски продолжуваат да се прикажуваат на фестивали во Европа и Азија. Вечерва „Врба“ на Манчевски ќе ја има романската премиера на најстариот и...

Агенција за филм: Министерството за култура утврди дека нема конфликт на...

Инспекцискиот надзор на Министерството за култура што постапуваше по пријавите од страна на Милчо Манчевски, за наводен конфликт на интереси во Агенцијата за филм,...

Ексклузивната монографија на Манчевски достапна онлајн

Ексклузивното издание за Милчо Манчевски, еден од најзначајните и најнаградувани македонски режисери, сега е достапно преку веб-страницата на Кинотеката на Македонија. Монографијата „Манчевски“ во...

Филмот „Врба“ на фестивал во Пекинг

По фестивалското затишје поради коронавирусот, филмот на Манчевски го продолжува походот по светските фестивали. Филмот „Врба“ на Милчо Манчевски е селектиран во официјалната натпреварувачка...

Инсистирањето на националности, особено по фестивалите, е имплицитен расизам

Милчо Манчевски за српско „Време“ По повод прикажувањето на најновиот филм на Мичо Манчевски „Врба“ (2019), во натпреварувачката програма на белградски ФЕСТ, режисерот во интервју...