17.5 C
Skopje
21.4.2019 - 14:52

Ознака: Мило Ѓукановиќ

Црногорскиот претседател против корекција на границите на Балканот

Претседателот на Црна Гора Мило Ѓукановиќ се противи на корекција на границата меѓу Србија и Косово. Во интервју за Би-Би-Си вели дека не се...

Ѓукановиќ увиде заедничка нишка на протестите

Протестите во Србија, Црна Гора и Албанија имаат заедничка нишка во желбата за промена на власта, што не е во согласност со Уставот и...

Ѓукановиќ: Да се решаваат преостанатите проблеми во регионот

Преседателот на Црна Гора, Мило Ѓукановиќ денеска изјави дека по решавање на спорот помеѓу Атина и Скопје треба да се работи на решавање на...

Нови антивладини протести во Подгорица

Повеќе илјади граѓани синоќа протестираа во Подгорица барајќи оставки од претседателот Мило Ѓукановиќ, премиерот Душко Маровиќ, главниот обвинител и од директорот на Радио Телевизија...

Ѓукановиќ не размислува да поднесе оставка

Црногорскиот претседател Мило Ѓукановиќ, кој во последните месеци се најде на удар на тешки обвинувања од некогашниот негов пријател, советник и соработник Душко Кнежевиќ,...

Партијата на Ѓукановиќ добивала фиктивни донации?

До парламентарните избори во 2016 година владејачката Демократска партија на социјалистите парите од црните фондови ги уфрлала во легалните текови, така што партиски функционери...

Ѓукановиќ и новинарите во војна за аферата „Коверт“

Спроти одбележувањето на Меѓународниот ден на новинарите, претседателот на Црна Гора, Мило Ѓукановиќ, на средбата во претседателската вила „Горица“ им делел лекции на новинарските...

Примање бегалци во знак на солидарност

Црна Гора Претседателот на Црна Гора, Мило Ѓукановиќ, во Европскиот парламент во Стразбур вчера најави дека неговата земја е подготвена да прими бегалци доколку тоа...

Ѓукановиќ: Референдумот во Македонија е „сигнал за тревога“ за ЕУ

Резултатот од референдумот во Македонија, кој беше одбележан со масовен бојкот, ЕУ треба да го сфати како „сигнал за тревога“ за заканата што ја...

Ѓукановиќ: Србија непотребно отвора фронт кон ЦГ

Србија непотребно отвора други фронтови во регионот за да го сврти вниманието на тамошната јавност од епилогот во решавањето на спорот со Косово, изјави...