-2.2 C
Skopje
24.1.2022 - 12:29

Ознака: Мило Ѓукановиќ

Црногорскиот парламент почна расправа дали Ѓукановиќ го прекршил уставот

Црногорското собрание почна расправа за предлогот за отворање постапка за утврдување дали претседателот на државата Мило Ѓукановиќ прекршил членови од уставот, во врска со...

Ѓукановиќ: Владата нема капацитет да ги решава проблемите во Црна Гора

Сегашната влада покажува недостаток на капацитет за решавање на проблемите со кои секојдневно се соочува Црна Гора, изјави денеска претседателот на Демократската партија на...

Ѓукановиќ: СПЦ е прекугранична алатка на српскиот национализам

Црногорскиот претседател Мило Ѓукановиќ повторно ја обвини Српската православна црква (СПЦ) дека е, како што рече, единствена прекугранична инфраструктура на српскиот национализам. Ѓукановиќ за словенечко...

Вучиќ: Ѓукановиќ сака Црна Гора без Срби

Српскиот претседател Александар Вучиќ реагираше на интервјуто што го даде црногорскиот претседател Мило Ѓукановиќ за „Јутарњи лист“, нагласувајќи дека Србија е нападната од Загреб...

Ердоган во Црна Гора: Верувам дека наскоро ќе станете членка на...

Турција многу добро го разбира дефицитот на стабилност на Западен Балкан и затоа инсистира на отворени врати кон НАТО и ЕУ за регионот, изјави...

Ѓукановиќ: Крајно време е да се разјаснат односите меѓу ЕУ и...

Земјите од Западен Балкан мора да знаат дали нивната перспектива во Европската унија е навистина реална во догледно време, рече претседателот на Црна Гора,...

Платата на Мило Ѓукановиќ над 2.000 евра

Претседателот на Црна Гора, Мило Ѓукановиќ, минатата година во најголем дел примал плата речиси 2.105 евра, се наведува во редовната годишна лична карта што...

Ѓукановиќ го потпиша законот за слобода на вероисповед

Претседателот на Црна Гора, Мило Ѓукановиќ, го потпиша указот за прогласување на законот за слобода на вероисповед и други закони, кои минатата недела беа...

Нема отворени прашања меѓу Македонија и Црна Гора

Османи – Ѓукановиќ Во продолжение на својата официјална посета на Подгорица и состанокот со својот црногорски колега, Ѓорѓе Радуловиќ, министерот за надворешни работи на Бујар...

Ѓукановиќ одби да го потпише Законот за слобода на вероисповед

Црногорскиот претседател Мило Ѓукановиќ му ги врати на Собранието усвоените закони, меѓу кои и Законот за слобода на вероисповед, на повторно одлучување. Причина за тоа,...