Ознака: Милош Форман

Милош Форман викендов на „Синедејс“

На почетокот на 17-от фестивал на европски филм, завчеравечер беше отворена и изложбата „Филм“ на Самир Љума Со проекција на музичкиот документарец „Матанги/Маја/М.И.А.“ на Стив...

Филмовите по кои ќе го паметиме големиот Милош Форман

Светот на филмот е посиромашен по заминувањето на култниот режисер Милош Форман, кој почина неодамна во 86-та година. Тој ја напушти родната Чехословачка во...

Почина режисерот Милош Форман

На 86-годишна возраст по кратко боледување синоќа почина познатиот американски режисер со чешко потекло Милош Форман. Како што соопшти менаџерот на Форман, Денис Аспланд, режисерот-оскаровец...