Ознака: милорад додик

И Додик како Китаровиќ: БиХ е нестабилна држава

БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА Српскиот член на Претседателството на Босна и Херцеговина, Милорад Додик се согласи со изјавата на хрватската претседателка Колинда Грабар-Китаровиќ, која ја пренесе...

Додик се залага за формирање жандармерија

Република Српска ќе формира жандармерија што ќе ја гарантира безбедноста на граѓаните. Резервниот состав на полицијата би можел да биде корисен и ќе може...

Додик: Неприфатливи се изјавите за обединување на Косово и Албанија

Претседавачот на Претседателството на Босна и Херцеговина, Милорад Додик во Тирана, каде што учествува на Самитот на процесот Брдо-Бриони, рече дека изјавите на првите...

Додик: Цинична пресуда за Радован Караџиќ

Претседавачот со Претседателството на БиХ Милорад Додик денеска изјави дека пресудата за првиот претседател на Република Српска Радован Караџиќ е прилично арогантна и цинична...

Додик: Република Српска ќе се одвои од БиХ ако се смени...

Претседавачот на Претседателството на Босна и Херцеговина, Милорад Додик изјави дека Република Српска ќе спроведе референдум и ќе се одвои од БиХ доколку иницијативата...

Додик: Нема причина за стравување од војна

Претседавачот со Претседателството на Босна и Херцеговина, Милорад Додик изјави дека нема причина за стравување од војна и дека мора да се сочува мирот...

Едно кажуваат дома, друго во Брисел

Идната недела би можела да биде закажана седница на Претседателството на Босна и Херцеговина, на која би можела да се најде точката за именување...

Јункер и Хан повикаа на решавање на актуелните прашања во БиХ

Претседателот и членовите на Претседателството на Босна и Херцеговина, Милорад Додик, Жељко Комшиќ и Шефик Џаферовиќ, денеска во Брисел ги информираа лидерите на Европската...

БиХ во блокада – двајца за НАТО, еден за Москва

На изборот за мандатар мораат да гласаат најмалку два члена на Претседателството на БиХ и во такви околности нема никакви изгледи да биде избран...

Додик не се откажува од личното обезбедување

Дирекцијата за координација на полициските тела на Босна и Херцеговина го информирала претседателот на Претседателството на БиХ, Милорад Додик, дека ниедна друга полициска агенција,...