Ознака: милорад додик

Русите ја вратија иконата што им ја подари Додик

Руските власти и ја предадоа на Амбасадата на Босна и Херцеговина во Москва иконата што претседавачот со претседателството на БиХ, Милорад Додик, му ја...

Како иконата чие дарување предизвика дипломатски скандал се нашла во рацете...

Ситуацијата поради која БиХ се најде во средиштето на дипломатски скандал секојдневно се усложнува. Иконата која претседавачот со претседателството на БиХ Милорад Додик му...

Додик во изолација

Српскиот член и претседател на Претседателството на БиХ, Милорад Додик, е во домашна изолација поради контакт со лице коешто е позитивно на коронавирус. Во соопштението...

Русија ја враќа иконата која Додик му ја подари на Лавров,...

Русија ќе ја врати иконата која лидерот на босанските Срби, Милорад Додик, му ја подари на министерот за надворешни работи Сергеј Лавров, откако обвинителите...

Лавров: Не сакаме мешање на Западот во БиХ

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров потврди дека неговата земја се спротивставува на промените во Дејтонскиот договор и каков било ангажман на меѓународната...

Додик: Му благодарам на Макрон што соопшти дека БиХ е темпирана...

Српскиот член на Претседателството на Босна и Херцеговина, Милорад Додик изјави дека му е благодарен на францускиот претседател Емануел Макрон за неговата изјава дека...

Додик и Изетбеговиќ во „војна“ со декларации

Декларацијата на Партијата за демократска акција Бакир Изетбеговиќ е повик за дефинитивен распад на Босна и Херцеговина зад која стои бошњачката партија, изјави Милорад...

И Додик како Китаровиќ: БиХ е нестабилна држава

БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА Српскиот член на Претседателството на Босна и Херцеговина, Милорад Додик се согласи со изјавата на хрватската претседателка Колинда Грабар-Китаровиќ, која ја пренесе...

Додик се залага за формирање жандармерија

Република Српска ќе формира жандармерија што ќе ја гарантира безбедноста на граѓаните. Резервниот состав на полицијата би можел да биде корисен и ќе може...

Додик: Неприфатливи се изјавите за обединување на Косово и Албанија

Претседавачот на Претседателството на Босна и Херцеговина, Милорад Додик во Тирана, каде што учествува на Самитот на процесот Брдо-Бриони, рече дека изјавите на првите...