Ознака: милијардер

Кристијано Роналдо е третиот спортист милијардер

СПОРЕД „ФОРБС“ Роналдо е првиот од тимските спортови со таква заработка во кариерата (претходно тоа го остварија голферот Вудс и боксерот Мејведер). „Форбс“ предвидува дека...

Милијардерот што се пофали со изолацијата на суперјахта бргу зажали

Милијардерот Дејвид Гефен објави фотографија од јахтата каде што го поминува времето во изолација, но потоа тој бил толку навредуван што го деактивирал Инстаграм. „Вчера...

Јапонскиот милијардер ја откажа потрагата по „лунарна љубов“

Јапонскиот милијардер Јусаку Маезава ненадејно го откажа огласот за пронаоѓање на партнерка што ќе го придружува на патувањето до Месечината, и покрај големата заинтересираност...

Синот на руски милијардер се обидува да успее без богатството на...

Никој не знае дека Александар Фридман е син на 11-иот најбогат човек во Русија. Тој изнајмува двособен стан на периферијата на Москва за 500...

Милијардерот ги погреба своите деца кои беа убиени во Шри Ланка

Данскиот милијардер, Андерс Холч Повлсен, заедно со семејството ги погреба своите три деца кои беа убиени во терористичките напади за Велигден во Шри Ланка. На...

Бил Гејтс повторно со богатство над 100 милијарди долари

Состојбата на основачот на компанијата „Мајкрософт“, Бил Гејтс надмина 100 милијарди долари. Тоа се случува првпат од 1999 година, пишува „Форбс“. – Состојбата на Бил...

Сопругот на актерката Селма Хаек ќе даде 100 милиони евра на...

Францускиот милијардерот Франсоа -Анри Пино соопшти дека неговото семејство ќе даде 100 милиони евра помош за обнова на катедралата. -Мојот татко и јас одлучивме...

Сомнителен пакет доби и милијардерот кој бараше импичмент на Трамп

Сомнителен пакет испратен е и до демократот Том Стејер, познат по тоа што претходно бараше импичмент за претседателот Доналд Трамп. Американските власти приведоа и подигнаа...

Кинески милијардер осуден на казна затвор, поткупувал претставници на ОН

Казна затвор од четири години поради подмитување на претставници на Обединетите нации(ОН) му е изречена денеска на кинескиот милијардер Инг Лап Синг. Казната му ја...

Милијардерот Бафет купи уште 75 милиони акции на Епл

Милијардерот Ворен Бафет, односно неговиот фонд Беркшир хатавеј, купи уште 75 милиони акции на Епл (Apple). Со тоа овој бизнисмен дополнително го зголеми својот удел во...