20.8 C
Skopje
25.6.2021 - 6:19

Ознака: милијардери

Американските милионери бараат поголеми даноци за супербогатите

Во Њујорк и во Вашингтон се оддржа необичен протест во кој учествуваа луѓе кои заработуваат повеќе од еден милион долари годишно и имаат богатство...

Безос е најбогат на светот четврта година во низа

Годишната листа на милијардери на „Форбс“ вклучува рекордни 2.755 лица (660 повеќе од минатата година), а е предводена од основачот на интернет-страницата „Амазон“, Џеф...

Пандемијата некому е мајка, а некому маќеа

Богатството на милијардерите достигнува рекордни вредности за време на пандемијата, со што водечките луѓе од технолошкиот сектор и од индустријата профитираат најмногу, пренесуваат светските...

Ликот на класата милијардери се менува

Дали Европа станува поамериканска во нејзиното создавање на богатство, додека САД стануваат поевропски? Милијардерите можеби се разликуваат од нас. Но тие исто така се разликуваат...

Бил Гејтс знае како да ги наведе милијардерите да донираат за...

Бил Гејтс се издигна како еден од најважните луѓе во ерата на коронавирусот благодарение на изградбата на фабрики за вакцини, со повиците за масовно...

Кризата ги погоди и милијардерите

Вкупно 226 лица го загубија статусот на милијардер во првата половина на март, како резултат на економскaта криза предизвикана од пандемијата, пренесува „Форбс”. Џеф Безос...

Политиката им се намерачи на супербогатите

Економист Жестоките критики кон супербогатите нанесуваат поголема штета отколку корист Сè популарно станува вербално да се напаѓаат милијардерите, особено кога меѓу нив е американскиот претседател. Елизабет...

Војна помеѓу американските и француските милијардери

ПОСЛЕДИЦИ ОД ДАНОКОТ ГАФА ВО ФРАНЦИЈА Цел на францускиот данок за светските корпорации, познат како ГАФА („Гугл“, „Епл“, „Фејсбук“, „Амазон“), се приходите од огласувањето, препродажбата...

Милијардерите не штедат пари во трката за Белата куќа

Финансирањето е клучен дел од трката за Белата куќа и претседателските кандидати се обидуваат да дојдат до донации од секаде. Неколкумина американски милијардери ги...

Кому му пречи влезот на Кајли Џенер во друштвото на милијардерите?

Прогласувањето на Кајли Џенер (21) за прва милијардерка која самостојно го стекнала богатството, од страна на „Форбс“, предизвика расправа во американската јавност во врска...