Ознака: Миле Јанакиески

Јанакиески бара полиграфско тестирање за него и за Василевски

Поранешниот министер за транспорт и врски и обвинет во случајот „организатори на 27 април“, Миле Јанакиески, побара полиграфско тестирање за да докаже дека ја...

Одреден куќен притвор за Миле Јанакиески

Определен нов куќен притвор за ексминистерот Миле Јанакиески за предметот ТНТ откога обвинителите забележале дека не може да му го продолжат за предметот „Шпански...

Се одложуваат судењата на Јанакиески

Одложено е утрешното рочиште за предметот „ТНТ“, во кој обвинет е поранешниот министер за транспорт и врски, Миле Јанакиески, бидејќи тој се наоѓа во...

Затворска казна за Груевски, а условна за Јанакиески за „Насилство во...

Судот изрече казна затвор од една година и шест месеци за Никола Груевски, а за Миле Јанакиески условна казна од една година доколку во...

Јанакиески до судот: Дали треба да се најде жртвено јагне?

Ниту сум прифатил, ниту сум дал насоки, ниту сум поттикнувал, вели обвинетиот ексминистер Миле Јанакиески во завршните зборови на рочиштето за „Насилство во Центар“....

Одбраната побара повлекување на обвинението против Јанакиески за „Насилство во Центар”

Адвокатот Димитар Дангов во завршните зборови посочи дека обвинението против Миле Јанакиески за „Насилство во Центар“ треба да биде повлечено од Обвинителството бидејќи не...

Миланов: Оние кои Јанакиески наводно ги поттикнал се тргнати од новиот...

За адвокатот Еленко Миланов, кој го застапува обвинетиот Миле Јанакиески на судењето за „Насилство во Центар“, е спорно што судот не дозволува да се...

 Миланов смета дека Јанакиески е жртва во „Насилство во Центар“

Ако се суди според казнената политиката не би требало да има ништо повеќе од условни казни, а Миле Јанакиески од почетокот е жртва во...

Јанакиески ќе бара да биде додаден во листата на оштетени во...

Миле Јанакиески ќе достави барање до Кривичен суд за да биде додаден во листата на оштетени во предметот „Таргет-Тврдина“ за нелегалното прислушкување во периодот...

Судот ги одби сведоците преложени од одбраната за „Насилство во Центар“

Барањата на одбраната на Миле Јанакиески, да бидат сослушани како сведоци повеќе лица, меѓу кои и Ивица Коневски, Кирил Божиновски и владиката Агатангел, беа...