Ознака: Миле Јанакиески

Обвинетите за организација на крвавиот четврток во судот рекоа дека ќе...

Заврши главната расправа за организација на насилствата на 27 април. За случајот обвинети се поранешниот собраниски спикер Трајко Вељаноски, поранешните министри за транспорт и...

Се одложи судењето за организаторите на „27 април“

Се одложи првото рочиште на кое Трајко Вељаноски, Миле Јанакиески, Спиро Ристовски и Владимир Анастасовски се обвинети како организатори на настаните од 27 април. Четворицата...

Јанкулоска и Јанакиески за „опелот“ во „Монструм“: Аматерски е што не...

Дел од разговор меѓу Миле Јанакиески и Гордана Јанкулоска, кој е доказ во „Монструм” а прибавен од нелегално снимените разговори, беше цитиран од судијата...

Судијата не му дозволи на Јанакиески да оди на седница за...

Судот не му дозволи на Миле Јанакиески од судењето за „ТНТ“ да оди на јавна седница во Апелацискиот суд, кој пак треба да донесе...

Јанакиески: Ќе докажам дека не сакав да му се одмаздам на...

Обвинетиот Миле Јанакиески од десетина листови чита и образложува зошто предметот „ТНТ“ не може да го води обвинителот Бурим Рустеми, какви докази ќе поднесе...

Адвокатот на Јанакиески бара бомбите да не бидат докази во „ТНТ“

Адвокатот Еленко Миланов, бранител на обвинетиот ексминистер за транспорт и врски Миле Јанакиески во случајот „ТНТ” бара во име на неговиот клиент прислушуваните разговори...

Отфрлена пријавата против Тодоровиќ и Јанакиески за злоупотреби со државно земјиште

Основното јавно обвинителство Скопје донесе решение со кое се отфрла кривичната пријава поднесена против поранешниот градоначелник на Центар, Владимир Тодоровиќ како и ексминистерот за...

„Топлинк“ одложен поради „ТНТ“ – Јанакиески е обвинет во двата случаи

Рочиштето за предметот „Топлик“ се одложи поради „ТНТ“, бидејќи ексминистерот Миле Јанакиески е обвинет во двата предмета. Судијата Осман Шабани им кажа на обвинетите...

Нови рочишта за „ТНТ” и „Траекторија”

Во Основниот кривичен суд во Скопје денеска треба да се одржат нови рочишта за случаите „ТНТ” и „Траекторија”. Судењето за уривањето на комплексот „Космос”...

Јанакиески останува во домашен притвор

Апелацискиот суд ја одби жалбата на ексминистерот за транспорт и врски Миле Јанакиески со која бараше да биде ослободен од домашен притвор. Притворот му...