-1 C
Skopje
17.2.2019 - 9:21

Ознака: Миле Бошњаковски

Бошњаковски: Владата не се меша во судството, целта на амнестијата е...

Владата не се меша во судството, туку поддржува акти со кои ќе се дефинира помирувањето. Нема да има амнестија за организаторите и за сите...

Бошњаковски: Договорот од Преспа ќе биде ратификуван во Македонија и во...

Македонската Влада е целосно посветена на имплементацијата на Преспанскиот договор и истото го добиваме и од другата страна, односно од Владата во Атина. Вчера...

Бошњаковски: Прислушувањето е рецидив од минатите структури

Владата на Република Македонија остро го осудува случајот со снимените телефонски разговори во Основното јавно обвинителство и смета дека ваквите појави се рецидив од...

Бошњаковски: Наводите за азил се лажни, Груевски ќе биде екстрадиран во...

Груевски ќе се врати во Република Македонија и тука ќе ја отслужи казната. Наводите во барањето за азил се целосно лажни и очекуваме дека...

Во законските измени за справување со кучињата ќе се вклучат и...

Владата донесе одлука за носење законски измени за справувањето со кучињата скитници. Како што ни рече вчера владиниот портпарол Миле Бошњаковски, законските измени ќе се...

Бошњаковски: Уште траат консултациите за нацрт амандманите на Уставот

Уште траат координациите околу усогласувањето за измените на Уставот, изјави портпаролот на Владата Миле Бошњаковски. – Во оној момент кога тие ќе бидат во пишана...

Каменос: Се срамам што во Европа се нудат два милиони евра...

Грчкиот министер за одбрана Панос Каменос синоќа на Твитер објави реакција во врска со гласањето на уставните измени во македонското Собрание, на која реагираше...

Владата против неказнување функционери кои извршиле кривични дела (видео)

Надвор од каква било логика, односно целосно е во спротивност со правна држава каква што е Македонија, каде што законите треба да важат еднакво...

Бошњаковски: На 18 и 19 октомври во Брисел почнуваат пристапните преговори...

Република Македонија на 18 и 19 октомври во седиштето на Алијансата во Брисел официјално ги почнува пристапните разговори за членство во НАТО.  Како што информира на денешната...

Бошњаковски: ДИК во следниот период веројатно ќе интервенира во Избирачкиот список

Владиниот портпарол Миле Бошњаковски во однос на прочистувањето на Избирачкиот список денеска изјави дека се наследени повеќе проблеми и оти надлежните институции соодветно треба...