-0.2 C
Skopje
26.1.2022 - 21:47

Ознака: миленици

Наместо да нѐ зближи со миленичињата, пандемијата наметна плус грижи

Пред две години, како последица на карантините, многу родители одлучија на своите деца да им купат или вдомат миленици, односно мачиња или кучиња, за...

Во Египет откриени наjстарите гробишта на домашни миленици досега

На почетокот на годинава, археолозите во Египет ги открија најстарите гробишта на домашни миленици во историјата. Речиси 2.000 години, гробиштата зачувале остатоци од мачки,...

Новогодишните украси можат да бидат опасни за милениците

Животни Куќните миленици, особено мачките, неретко си играат со украси, буткаат нешто од новогодишната елка или се заплеткуваат во светилките. Ветеринарите предупредуваат дека некои од...

Плаќаат над 60.000 евра за да се спојат со своите миленици

Сопствениците на кучиња и мачки плаќаат и над 60.000 евра за да ги вратат своите миленици. Австралиските семејства се принудни да платат за посебен...

Илиески: Пандемијата ги смени навиките на домашните миленици, а со тоа...

Домашните миленици се зависни од луѓето, а сопствениците навремено треба на своите „мали пријатели“да им овозможат да ги задоволат потребите во време на пандемија,...

Активисти бараат да се дозволи изнесување на домашните миленици за време...

Дваесет здруженија и активистички групи за заштита на животни од целата земја, од властите бараат да се регулира прашањето со шетањето на домашните миленици...

Го оставате вашето куче само дома? Пуштете му музика

Животни Музичката платформа „Спотифај“ направи избор на музика што кучињата може да ја слушаат во отсуство на нивните сопственици, бидејќи се открило дека речиси 74...

Мачките се однесуваат исто како своите сопственици

Доколку сопственикот е екстровертен и сака да се дружи, исто така и неговата мачка повеќе ќе сака друштво и отворени простори Честопати за домашните миленици...

Отровот „ланате“ е токсичен и за животните и за луѓето

Сопствениците на миленици во Македонија најчесто се соочуваат со труења од пестициди и инсектициди со широк спектар Труењата се доста чести. Тие можат да бидат...

АИ-технологија и за вашите миленици

Во 2019 година, од вашиот телефон до микробрановата скоро секој уред може да биде „паметен“. Од оваа причина почесто се развива вештачката интелигенција или...