Ознака: Мила Царовска

Царовска: За стартот на новата учебна година ќе информирме пред август

Министерката за образование и наука Мила Царовска денеска им го честита крајот на учебната година на сите ученици и наставници. Таа рече дека за стартот...

Царовска: Оваа учебна година беше предизвик на кој заеднички успешно одговоривме

Министерката за образование и наука Мила Царовска со видео-обраќање се заблагодари на наставниците, учениците и родителите за успешно завршената учебна година во вонредни услови...

Царовска: Промените во основното образование подразбираат и унапредување на правата на...

Новата Концепција за основно образование превидува драстични промени во образовниот систем од следната учебна година, вклучително и воведување на интеркултурно образование со кое ќе...

Царовска: Подготвени сме за успешно спроведување на државната матура

На 5 јуни започнува полагањето на државната матура за над 15 илјади матуранти. Учениците од завршната четврта година во средното образование ќе го полагаат...

Царовска: Младите се интересираат за развој на бизнис-идеи и иновации

Младите сакаат предизвици. Сакаат да стекнуваат знаења, особено од областа на претприемаштвото и потоа да ги искористат паметно за создавање креативни бизнис-идеи и идеи...

Царовска за реформите: Нема силна држава без квалитетното образование

Kако Министерство и како Влада ќе покажеме дека нашите деца имаат еднаков потенцијал како и децата од развиените земји, кои постигнуваат високи резултати на...

Царовска: Договорена е соработка за средно стручно образование со училишта од...

Министерката за образование и наука, Мила Царовска, и другите претставници на делегацијата како дел од официјалната посета на Турција денес посетија неколку средни стручни...

Царовска во Анкара: Создаваме образование за културните особености на сите етнички...

Наш приоритет е образование за секое дете. Создаваме услови за негување на интересите, потребите и културните особености на сите етнички заедници кои живеат во...

Царовска во Анкара на средба со турскиот министер за образование Зија...

Јакнење и интензивирање на соработката во областа на образованието посебно во делот на реформите во основното и средното стручно образование беше тема на разговор...

ВМРО-ДПМНЕ: Царовска не сака да види дека учениците и родителите се...

Од опозициската ВМРО-ДПМНЕ велат дека министерката за образование и наука продолжува со самоволието по протестот на родителите, наставниците и родителите. - Арогантната и тврдоглава министерка...