14.8 C
Skopje
27.9.2021 - 0:29

Ознака: Мила Царовска

Царовска: Училиштата се подготвени за враќање на учениците во училница

Отворањето на училиштата за настава со физичко присуство е најпосакуваната одлука која ја донесовме во врска со организирањето на новата учебна година, која за...

Се трудиме да го подобриме стандардот и да ве задржиме тука

Министерката Царовска со порака до студентите Грижата и посветеноста на државата кон младите влијае на нивното задоволство и желбата да се реализираат како личности во...

Царовска: Учениците од септември се враќаат во училиштата, ќе постојат исклучоци

Министерката за образование, Мила Царовска, смета дека протоколите нема да дозволат ширење на коронавирусот низ училиштата, од каде од септември учениците ќе треба да...

Царовска: Подготвени сме за нова учебна година по нова концепција и...

МОН е подготвено за започнување на новата учебна година, но и за имплементација на реформските процеси од септември, велат од оваа институција. „Образованието е од...

Царовска: Обезбедуваме современи услови за настава за секое дете

Министерките за образование и наука и за одбрана, Мила Царовска и Радмила Шекеринска и министерот за локална самоуправа Горан Милевски, денеска го посетија обновеното...

Царовска: Учениците ќе добиваат зголемени стипендии од септември

Во просек за 11 отсто се зголемуваат ученичките стипендии кои ќе се исплаќаат со стартот на новата учебна година. Со владината одлука којашто е...

Царовска: Ги слушаме младите и со реформите ги поттикнуваме на критичко...

Младите гледаат на светот на поинаков начин и од различна перспектива од возрасните. Затоа е важно креаторите на политики и оние кои носат одлуки,...

Царовска ја назначи Даница Стојанова за нова директорка на „Илија Николовски...

М-р Даница Стојанова од неодамна е назначена за директорка на државното музичко училиште „Илија Николовски - Луј“. Ова е едно од државните училишта на...

Царовска: Образованието е најмоќна алатка за позитивна трансформација на општеството

Од општество соочено со меѓуетнички конфликти пред 20-тина години се трансформираше во мирно и хармонично општество за сите, за кое се заложи актуелната влада...

МОН не отстапува од новиот закон за учебници, реформите почнуваат од...

Подготовката на дигиталните учебници продолжува и покрај повлекувањето на предлог-законот од собраниска процедура. Реформите ќе почнат од септември според утврдениот план во прво и...