Ознака: Милано

Бочели бил болен од ковид-19 кога пееше во Милано

Италијанскиот оперски пејач, текстописец и продуцент Андреа Бочели (61) бил заразен со коронавирусот, но оздравел, пишуваат италијанските медиуми. Музичарот вели дека открил оти е...

Улиците на Милано под вода

Невреме и обилни дождови предизвикаа излевање на реката Севесо во Милано, поради што поплавени се улиците во една миланска населба. Тоа предизвика и неколкучасовни прекини...

Mладите го окупираа познатиот милански кварт како да нема коронавирус

Четири дена по почетокот на постепеното олеснување на рестриктивните мерки во Италија, стотици млади луѓе го поплавија миланскиот кварт Навиља, во Ломбардија, најтешко погодениот...

Вирусот трагичен за архитектот Греготи и за поранешниот кастинг-директор на „Скала“

Миланска „Скала“ изгуби два долгогодишни соработници поради коронавирусот - некогашниот кастинг-директор Лука Таргети почина на 12 март, во 63-та година од животот, брзо откако...

Италија: Не стигнуваат да ги погребаат мртвите, во весниците се објавуваат...

Во Бергамо, близу Милано, властите не постигнуваат да ги погребаат мртвите, крематориумите работат без престан, а мртовечки сандаци поставени во ред чекаат да се...

Италијанската ѕвезда Џана Нанини најавува онлајн-концерт од дома

Италијанската рок-ѕвезда Џана Нанини одлучи наредниот концерт, в четврток, да го одржи од дома, поради актуелната борба за сузбивање на коронавирусот, а нејзината публика...

Денес во Италија починале 250 заболени, за бездомниците никој не се...

Премиерот Конте издаде наредба за задолжително седење дома. Но никој не помислува на сиромашните и бездомниците. Помошта од доброволците е забранета, доставата на храна...

Апел за Македонија од Милано: Ве молам научете од грешките, заштитете...

Македонката Лела Садикарио која живее во Милано упати апел на Фејсбук со цел да ги информира пријателите за условите во Италија која е во...

Мораме да најдеме нов начин на живот

Воениот репортер од Милано, Ливио Сенигалиеси (64), кој известувал од многу кризни жаришта во светот ја опишува ситуацијата во Италија, додека неговата држава се...

Реванши пред празни трибини и без ракувања пред мечевите

Вечерашниот меч против Аталанта на „Месталја“, Валенсија ќе го игра без публика (можно е и некои други реванши од осминафиналето), а УЕФА ги суспендира...