-2.2 C
Skopje
21.1.2022 - 3:45

Ознака: Милано

Скулпторот Жарко Башески ќе изложува во Милано

Македонскиот скулптор Жарко Башески ќе претстави две свои дела на интернационалната концептуална изложба која ќе се одржи во Кралската палата во Милано под насловот...

Приватен авион удри во деловна зграда во Милано

Најмалку осум луѓе загинаа во авионска несреќа, што денеска се случи во италијанскиот град Милано. Несреќата се случила кога мал авион удрил во празна...

Седум торнада го погодија северниот дел на Италија

Седум торнада го погодија северниот дел на Италија, а големата бура донесе поплави околу градовите Милано и Торино. Според веб-страницата Миланотудеј.ит, природните катастрофи не повредиле...

Во Милано претставен воз-болница за транспорт на пациенти во критична состојба

Во Милано е претставен болнички воз со осум вагони, кој е специјално направен и опремен за нега на пациенти во итни ситуации, пишува весникот...

Милано забрани пушење на јавни места на отворено

Милано е првиот град во Италија што забрани пушење на многу јавни места на отворено како паркови, стадиони, автобуски постојки па дури и на...

Филмски грабеж во Милано, разбојници влегле во банка низ канализација

Вооружена банда утрово упаднала во банка во Милано преку канализационата мрежа и украла 20 лични сефови, а потоа избегала на ист начин. Внимателно испланираната операција...

Вирус меѓу музичарите во миланска „Скала“, затворени два театри

Според весникот „Ил Фато Котидијано“, 21 музичар на познатиот милански театар „Ла Скала“ биле заразени со коронавирус, а инфекцијата се шири и меѓу уметниците...

Силна екпслозија во станбена зграда во Милано

Експлозија одекна утрово во зграда во Милано, пришто шест лица се повредени, од кои едно потешко, јавија италијанските медиуми. Најтешко повреден е 30-годишен маж кој...

Модната недела во Милано помеѓу традиционалните и дигиталните ревии

Модната недела во Милано ќе се одржи од 22 до 28 септември, при што колекциите за пролет и лето ќе бидат претставени со дигитални...

Силното невреме и поројниот дожд ги поплавија улиците во Милано

Невремето и поројниот дожд предизвикаа поплави во Милано и проблеми во сообраќајот, јавуваат италијанските медиуми. Поројните дождови предизвикаа излевање на реката Севесо, неколку подвозници беа...