Ознака: миграција

Жестоки расправии на Самитот на ЕУ за миграцијата

Виктор Орбан е извор на лажни вести, изјавија денеска претседателот на Европската комисија Жан-Клод Јункер и белгискиот премиер Шарл Мишел. Шефовите на држави на ЕУ...

Меркел: Договорот на ОН за миграцијата е основа на меѓународната соработка

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска изјави дека договорот на Обединети нации за миграција е „ништо помалку од основа за нашата меѓународната соработка“. Таа додаде дека...

Бугарија нема да се приклучи на Глобалниот договор за миграција

Бугарската Влада соопшти дека нема да се приклучи кон Договорот за миграција и нема да учествува на конференција за негово усвојување на 10 и...

Бугарија нема да пристапи кон Договорот на ОН за миграција

Бугарија одлучи да не учествува во Глобалниот договор на Обединетите нации за миграција, изјави шефот на пратеничката група на владејачката партија Граѓани за европски...

Поинтензивна воена соработка меѓу Австрија и Хрватска поради миграцијата

Министрите за одбрана на Австрија и Хрватска, Марио Кунасек и Дамир Крстичевиќ денеска во Виена договорија интензивирање на воената соработка поради растечкиот мигрантски притисок. Конкретно,...

Аврамопулос: Ако порасне миграцијата, можно е враќање на визите

Европскиот комесар за миграции, внатрешни работи и државјанство Димитрис Аврамопулос денеска од Тирана предупреди дека е можно враќање на визите за земјите од Западен...

За мажите, жените и за популизмот

Значително се намали стапката со која мигрантите пристигнуваа речиси секаде во Европа по големиот бран од 2015 година. Сепак, миграцијата продолжува да доминира во...

Европските лидери не постигнаа напредок во разговорите за миграцијата

Лидерите на Европската унија(ЕУ) не успеаја да постигнат значаен напредок во надминување на разликите околу прашањата за миграцијата за време на синоќешните разговори во...

Популацијата во Западна Европа расте на штета на Источна

Бројот на населението во Западна Европа значително се зголемува благодарение на миграцијата, додека Источна Европа има проблем со демографијата поради заминувањето на граѓаните, потенцираат...

Европските лидери ги приближиja делумно ставовите за миграцијата

Лидерите кои учествуваа на неформалниот мини-самит посветен на миграцијата, порачаа дека успеале да ги приближат делумно ставовите, иако многу малку детали од разговорите излегоа...