-5.2 C
Skopje
24.1.2022 - 4:43

Ознака: миграција

Орбан: Унгарија ја штити европската тврдина, а Брисел ни пука во...

Унгарскиот премиер Виктор Орбан денеска кажа дека Брисел не успева да придонесе во напорите за сузбивање на илегалната миграција. Тој рече дека Унгарија во...

Унгарија предупредува на зголемена миграција преку Западен Балкан

Бројот на мигранти кои се обидуваат илегално да влезат во ЕУ преку Западен Балкан се зголемува и оваа година надмина 82.000, соопшти денеска унгарското...

Климатската миграција и денуклеаризацијата меѓу најголемите предизвици

Весникот „Нова Македонија“ поради важноста на искажаното од говорницата на ООН продолжува да ги следи и да ги анализира клучните поенти од пораките на...

Трамп привремено ја прекина миграцијата во САД

Американскиот претседател Доналд Трамп доцна синоќа соопшти дека ќе потпише извршна наредба со која привремено се прекинуваат сите миграции во САД, бидејќи земјата се...

Шведска одбива да го признае криминалот на мигрантите

Со зголемувањето на криминалот на бандите во Шведска, премиерот Стефан Лофвен сè уште одбива да ја обвини миграцијата за проблемот. Статистиката докажува дека греши,...

Големата преселба на лекарите инфаркт на здравствениот систем

Најпосакувани дестинации за македонските лекари се Австрија, Германија, Швајцарија, Франција и скандинавските земји. Најмногу, пак, заминуваат анестезиолози, хирурзи и патолози, кои и најмногу недостигаат...

Грција со нови депортирања на мигрантите поради пополнети капацитети

Грција соопшти дека ќе продолжи со депортирање на мигранти во Турција за да се избори со зголемениот прилив поради кој дошло до пополнување на...

Шеговитата теорија на заговор се обидува да ја спречи депортацијата на...

Познатиот водител и комичар Тревор Ноа осмисли шеговита теорија на заговор според која првата дама на САД, Меланија Трамп, всушност претставува цел на мигрантската...

ЦИА нѐ преброи и пред пописот

Според податоците на истражувањето на американската Централна разузнавачка агенција (ЦИА), насловено „Ворлд фактбук“, или светска книга на факти, балканските држави се соочуваат со намалување...

Економски патриотизам за враќање на 100.000 Бугари

Со овој предлог се предвидува да се вратат бугарските граѓани што живеат во Молдавија и во Украина, за да се покрие недостигот од домашна...