Ознака: мигранти

Шестмина повредени при инциденти во бегалски камп крај Солун

Шест лица се повредени, а четири други се уапсени при сериозни инциденти меѓу бегалци и мигранти, што се случија во текот на ноќта во...

Протест кај Солун поради лошите услови во мигрантските кампови

Неколку стотици бегалци и мигранти сместени во Грција вчера го блокираа автопатот во близина на Солун, во знак на протест против лошите услови во...

Мигрантите засега ја заобиколуваат Македонија

Колкав е бројот и каде циркулираат бегалците и мигрантите од Блискиот Исток и од Северна Африка на Балканот, а со тоа и во Македонија...

Унгарските власти сакаат со Устав да забранат прием на мигранти во...

Шефот на пратеничката група на унгарската владејачка конзервативна партија ФИДЕС, Мате Кочиш најави дека планираат да иницираат промени на Уставот на Унгарија, со што...

Шеесет проценти од децата бегалци страдаат од депресија

Вкупно 60 проценти од децата бегалци во Турција имаат психички проблеми, јави турската агенција Анадолија, цитирајќи податоци од истражувања спроведени во Турција и во...

Турските власти уапсија 160 нелегални мигранти кај Чанаккале

Вкупно 160 нелегални мигранти вчера се притворени во регионот Чанаккале во северозападна Турција, објави агенцијата Анатолија, цитирајќи извори од безбедносните сили. Во една акција полицијата...

Нагло зголемен бројот на нови мигранти во Грција

Бројот на мигранти кои пристигнуваат на грчките острови е двојно поголем, изјави грчкиот министер за миграциска политика Димитрис Вицас. За време на дебата за новиот...

Десничари се пресметувале со мигранти на Лезбос

Неколку лица се повредени во завчерашните инциденти на грчкиот остров Лезбос меѓу радикално десничарски групи граѓани, бегалци и мигранти што протестираа на плоштадот во...

Бихаќ преплавен со мигранти

Изминатата недела во Бихаќ се забележува присуство на голем број мигранти што доаѓаат од Алжир, Сирија, Ирак и од Палестина. За ова веќе има...

Оправдан страв или мит за бегалците и за мигрантите

Мора да се нотира дека македонските политичари не се сами во тврдењата дека навистина постои теоретска опасност од нови мигрантски движења од Блискиот Исток...