Ознака: мигранти

Бајден: Ситуацијата на границата на Европската Унија е многу загрижувачка

САД се загрижени поради ситуацијата на полско-белоруската граница каде илјадници мигранти се обидуваат да влезат во Европската Унија. - Мислам дека тоа е многу загрижувачко...

Eвропската комисија бара Унгарија да плати казна за политиката кон мигрантите

Европската комисија одлучи да побара од Судот на правдата на Европската Унија да ` наложи на Унгарија да плати казна поради непочитување на одлуката...

Возач превезувал мигранти од Сирија

На местото наречено Борови, во близина на граничниот премин Богородица, полициски службеници утрово го лишиле од слобода Г. Н. од Зелениково. При преглед во возилото...

Грција и Турција разменија обвинувања за бегалската криза

Турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган, реагира на изјавите на грчкиот премиер Киријакос Мицотакис за тоа како Турција ја предизвикала бегалската криза. Тој рече дека...

Кој ќе попушти прв во играта со закани помеѓу Лукашенко и...

Европската Унија нема да биде заплашена од заканите што доаѓаат од Белорусија, кажа еврокомесарот за економија Паоло Џентилони, коментирајќи ги предупредувањата на белорускиот лидер...

Лукашенко: Полските војници пукаат над главите на мигрантите

Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, тврди дека полските војници и граничари повеќе пати пукале над главите на мигрантите, во правец на белоруска територија. „Ги тепаат...

Украина до германските пратеници: Однесете ги мигрантите во вашиот дом

Секретарот на Советот за безбедност и одбрана на Украина, Алексеј Данилов, одговори на предлогот на германски експерт за распоредување мигранти од Белорусија во Украина...

Подготвен сум да поместам планини за да ја осигурам безбедноста на...

Сведоштва на мигрантите заглавени на полско-белоруската граница Јас сум на работ, но подготвен сум да поместам планини за да ја осигурам безбедноста на моето семејство,...

Пукање на границата помеѓу Белорусија и Полска

Пукање се слушнало од полската страна на границата со Белорусија, на локацијата каде има околу 1.000 бегалци, изјави портпаролот на белоруската гранична служба. „Прес-службата на...

Сијарто: Единствен начин да се запре миграцијата е да се подигнат...

Единствениот ефикасен начин да се запре илегалната миграција е да се подигнат огради на границите. Ова денеска го изјави министерот за надворешни работи на Унгарија,...