-8 C
Skopje
16.1.2019 - 7:37

Ознака: мигранти

Во Солун уапсени две лица кои во магацин криеле 44 нелегални...

Грчката полиција во близина на Солун уапси две лица за нелегално пренесување мигранти, откако во напуштен магацин биле пронајдени 44 мигранти, јави дописничката на...

Втора детска жртва за „американскиот сон“ на границата меѓу САД и...

Властите од САД информираа дека 8-годишно момче починало во граничен притвор, откако голем број на мигранти кои се обидуваа да ја минат гранцата меѓу...

Во Турција уапсени 458 нелегални мигранти

Турските власти денеска уапсија вкупно 458 нелегални мигранти во северозападна Турција, јави турската новинска агенција Анадолија. Полициски извори посочија дека 386 емигранти биле уапсени во...

Данска ќе ги испраќа несаканите мигранти на ненаселен остров

Данска планира мигрантите со полициско досие да ги испрати на ненаселен остров, каде едни ќе чекаат на депортација, а други ќе останат на неодредено...

Данска ќе испраќа мигранти на ненаселен остров

Данска има намера мигрантите со полициско досие да ги испрати на ненаселен остров каде што ќе ја чекаат депортацијата, а другите ќе останат на...

Четворица Авганистанци пронајдени во камион во Прилеп

Четворица мигранти, државјани на Авганистан, се пронајдени при растовар на камион во круг на фабрика во Прилеп, соопшти полицијата. Тие во возилото се качиле...

Уставниот суд на Германија ги отфрли жалбите на АфД за мигрантите

Уставниот суд на Германија денеска ја отфрли жалбата, која ја поднесе десничарската партија Алтернатива за Германија (АфД), тврдејќи дека одлуката на канцеларката Ангела Меркел...

Виторино: Секој седми човек на планетава е мигрант

Миграција со достоинство (#WithDignity) е темата на Меѓународниот ден на мигрантите 2018 година, што се одбележува денеска. Податоците на Меѓународната организација за миграции (ИОМ) покажуваат...

Папата Франциско: ОН да се насочи кон солидарност со мигрантите

Папата Франциско изрази надеж дека новиот Глобален договор на Обединетите нации за миграцијата ќе се насочи кон солидарност со мигрантите. Пред верниците на плоштадот „Свети...

Во Германија оваа година родени 30.000 мигрантски бебиња

Во Германија оваа година се родени 30.000 бебиња на мигранти, додека германските власти предвидуваат намален број барања за азил до крајот на годината. Германскиот весник...