Ознака: мигранти

Мигранти од Куба нелегално влегле во земјава

Тројца мигранти од Куба синоќа биле затекнати во автомобил во близина на Гевгелија. Како што информираат од МВР, приведен е возачот на автомобилот, а станува...

Меркел и полскиот премиер со заеднички став за тензиите со Белорусија

Германската канцеларка Ангела Меркел во Берлин, по разговорите со полскиот премиер Матеуш Моравјецки, го потврди единството на Германија и Полска во врска со мигрантската...

Најмалку 30 мигранти загинаа откако потона брод во каналот Ламанш

Најмалку триесет мигранти загинаа денеска при потонување на нивниот брод кај Кале, во каналот Ламанш, каде се очекува да пристигне министерот за внатрешни работи...

Пакистанци и Авганистанци присилно држеле мигранти во кампови близу границата со...

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција донесе наредба за спроведување на истрага против две полнолетни лица...

Откриени 39 илегални мигранти од Блискиот Исток над селата Лојане и...

Во координирана полициска акција на локации над селата Лојане и Ваксинце, во месноста викана Топтел, над Кота Шорта, денеска биле пронајдени 39 илегални мигранти...

Лукашенко: Можно е белоруските сили да им помогнале на мигрантите

Белорускиот претседател, Александар Лукашенко, во интервју за Би-би-си изјави дека е апсолутно можно неговите сили да им помогнале на мигрантите да преминат во Полска,...

Белорусија ја обвини Полска дека користи отровни хемикалии против мигрантите

Белоруските власти упатија сериозни обвинувања кон Полска наведувајќи дека користела токсични хемикалии на белоруско-полската граница против мигрантите. Игор Малук, шеф на единицата за заштита од...

Источна Европа станува нова порта за мигранти во ЕУ

Со поддршка на ЕУ, Полска и Литванија го обвинуваат белорускиот претседател Александар Лукашенко дека им возвраќа со испраќање илјадници мигранти на нивните граници. Литванија...

Бајден: Ситуацијата на границата на Европската Унија е многу загрижувачка

САД се загрижени поради ситуацијата на полско-белоруската граница каде илјадници мигранти се обидуваат да влезат во Европската Унија. - Мислам дека тоа е многу загрижувачко...

Eвропската комисија бара Унгарија да плати казна за политиката кон мигрантите

Европската комисија одлучи да побара од Судот на правдата на Европската Унија да ` наложи на Унгарија да плати казна поради непочитување на одлуката...