9 C
Skopje
21.11.2018 - 3:20

Ознака: мигранти

Чешка размислува за повлекување од Договорот на ОН за миграција

Чешкиот премиер Андреј Бабиш изјави дека сака Прага да се повлече од глобалниот Договор на Обединетите нации за миграција. Бабиш рече дека за тоа...

Двесте мигранти ја кренаа хрватската полиција на нозе

Владата на Хрватска настојува да ги избегне милитаризацијата и заострувањето на состојбата на границата кон Босна и Херцеговина, на која се заглавени неколку стотици...

Австрија се повлекува од глобалниот договор за мигранти

Австрија се повлекува од глобалниот Договор на ОН за мигрантите, најавија властите во Виена. На денешната седница на Владата ќе биде донесена соодветна одлука, најавија...

Босанската полиција ги дислоцира мигрантите од границата со Хрватска

Властите во Босна и Херцеговина соопштија дека десетици мигранти кои со денови кампуваа близу границата со Хрватска, се префрлени во центарот за мигранти во...

Над 20.000 мигранти влегле во БиХ од почетокот на годината

Бројот на илегалните мигранти, кои влегле во Босна и Херцеговина и биле регистрирани од надлежните органи од почетокот на оваа година, достигна над 20.000...

Трамп: Ќе подигнеме „шаторски градови“ за мигрантите

За да го спречи караванот средноамерикански мигранти кои бегаат од насилства и сиромаштија во своите држави да влезе на американската територија, претседателот Доналд Трамп...

Мексиканскиот Ден на мртвите во знак на сеќавање на мигрантите

Парадата по повод Денот на мртвите во главниот град на Мексико, Мексико Сити, помина во знак на сеќавање на мигрантите што ги загубија животите...

Во Шпанија спасени 359 мигранти

Шпанската крајбрежна стража спасила денеска 359 мигранти. Лицата се пронајдени во седум чамци во водите меѓу Шпанија и северниот дел на Африка. Од Меѓународната организација за...

Кај гевгелиско Прдејци во товарно возило пронајдени 46 мигранти

На надвозникот над автопатот Гевгелија – Скопје во правец кон гевгелиското село Прдејци, синоќа во 21,20 часот во товарно моторно возило „ивеко“ се пронајдени...

Мигрантите блокирани во воз!

Околу 200 мигранти што се наоѓаат во Велика Кладуша го блокираа граничниот премин Маљевац, незадоволни од одлуката на безбедносните служби со која им се...