Ознака: мигранти

Пронајдени 53 мигранти во камион, приведен криумчарот

Синоќа на наплатната станица „Романовце“, полициски службеници од Одделот за гранични работи и миграции го привеле А.Ќ.(39) од селото Стојаково, Гевгелиско. При контрола на...

Трагедија кај либискиот брег – испливаа тела на 27 мигранти, меѓу...

Тела на 27 мигранти, меѓу кои едно бебе и две жени, испливаа во близина на брегот на западниот дел на Либија, соопшти либиската Црвена...

Приведен прилепчанец откако во „пасат“ превезувал пет мигранти од Сирија

Дваесетгодишен прилепчанец е приведен откако бил фатен дека превезува мигранти од Сирија. Тој бил фатен на регионалниот пат Градско-Неготино кај с.Црвени Брегови. - А.Ј.(20) во автомобил...

Не престануваат проблемите на поранешната данска министерка

На поранешната данска министерка за миграција, најверојатно, ќе и биде изгласано исклучување од парламентот, откако беше осудена за кршење на правата на мигрантите, раздвојувајќи...

Грција ќе ги подобрува граничните контроли во страв од нов бегалски...

Грчките власти денеска ја објавија својата намера да го обноват барањето за пристап до фондовите на ЕУ во 2022 година со цел проширување на...

Грција принудно депортираше 19 државјани на Бангладеш

Со чартер лет од Атина, 19 нелегално влезени државјани на Бангладеш во Грција, денеска принудно беа депортирани, соопштија од Министерството за миграција и азил...

Во струшки минибус затекнати мигранти од Индија

Тројца мигранти од Индија биле забележани вчера при контрола во минибус со струшки регистарски ознаки, на автопатот Тетово-Скопје. - При контролата, во минибусот биле затекнати Е.Н.(25),...

Приведени две лица од Скопје за криумчарење мигранти

Синоќа на улицата 11 Октомври во Куманово и во селото Никуштак, општина Липково, полициски службеници ги привеле Ш.Б.(36) од селото Сингелиќ, скопско и Г.Ј.(46)...

Путин: Полјаците ги прскаат мигрантите на граница со пестициди

Рускиот претседател Владимир Путин го повика претседателот на Меѓународната федерацијата на Црвениот крст и Црвената полумесечина, Франческо Рока, да внимава на однесувањето на Полска...

Српски државјани во возило со штипски таблички шверцувале девет мигранти од...

Двајца српски државјани синоќа биле приведени од македонската полиција кај наплатната рампа „Смоквица“ откако во нивното возило биле пронајдени девет мигранти. - Синоќа во 21.30...