23.7 C
Skopje
17.7.2019 - 11:00

Ознака: мигранти

Мигрантите блокирани во воз!

Околу 200 мигранти што се наоѓаат во Велика Кладуша го блокираа граничниот премин Маљевац, незадоволни од одлуката на безбедносните служби со која им се...

БиХ се соочува со мигрантска криза

Незадоволството на граѓаните во Бихаќ постојано расте, а некои од нив се самоорганизираат за пронаоѓање мигранти на автобуската станица Граѓаните во Босна и Херцеговина, кои...

Мигрантите сакаат да ја напуштат БиХ по секоја цена: И ние...

Околу 150 мигранти се судрија со полицијата, обидувајќи се да преминат од БиХ во Хрватска преку граничниот премин Велика Кладуша - Малјевац, пренесува „Н1“. Мигрантите...

Непостоечко ветување го покрена незапирливиот марш на мигрантите

Правникот Бартоло Фуентес е еден од иницијаторите за покренување на маршот на мигрантите кој се движи од Хондурас кон САД, благодарение на ветување кое...

ИОМ: Во Шпанија пристигнале 45.145 мигранти преку Медитеранот

Меѓународната организација за миграција (ИОМ) денеска соопшти дека Шпанија годинава примила повеќе мигранти преку Средоземно Море отколку во претходните три години заедно. – До 21...

Трамп најави укинување на помошта за Гватемала, Хондурас и Салвадор поради...

Американскиот претседател Доналд Трамп соопшти денеска дека Вашингтон значително ја намалува помошта за три централноамерикански држави поради караванот мигранти кој се движи кон јужната...

Најмалку двајца мигранти загинаа откако се преврте чамец во близина на...

На само 50 метри од западниот брег на Турција, во близина на Бодрум, се преврте чамец со бегалци и мигранти и најмалку две лица...

Нехуман третман на хрватската полиција кон мигрантите

Во соопштението на народната правобранителка на Хрватска се наведуваат случаи во кои хрватската полиција употребувала палки, а мигрантите биле присилувани да ги соблечат обувките,...

Приведени двајца велешани кои превезувале мигранти

Полицијата вчера околу 4:00 часот приведе двајца велешани кои превезувале четворица мигранти од Иран, кои по расправија со двајцата им го одзеле клучот од возилото...

„Тајно сместување“ – нов начин за бегство на мигрантите од Турција...

Методот „тајно сместување“ е нов начин кој мигрантите во последно време го користат за бегство од Турција кон Бугарија и Европа. Според податоците на Дирекцијата...