11.8 C
Skopje
16.10.2021 - 16:01

Ознака: мигранти

Приведен криумчар на мигранти кај село Богородица

Скопјанец е фатен како со возило превезувал мигранти од Куба. З. Љ. (42) од Скопје, синоќа, на влезот за с. Богородица, Гевгелиско, бил фатен од...

Полска планира да потроши над 400 милиони долари за изградба на...

Полска планира да потроши околу 404 милиони долари за изградба на ѕид на границата со Белорусија, според предлог-законот за кој пратениците треба да разговараат...

Мигранти од Индија пронајдени по бркотница кај Демир Капија

Мигранти биле пронајдени синоќа кај Демир Капија, додека возачот кој ги превезувал успеал да побегне, објави МИА врз основа на информации од портпаролот на...

Тројца хрватски полицајци суспендирани поради насилство врз мигранти

Директорот на хрватската полиција Никола Милина денеска соопшти дека тројца полицајци кои учествувале во насилството врз мигранти на границата со БиХ, се отстранети од...

Над 50 мигранти пронајдени во Липково, четворица од нив носеле оружје...

Во атарот на селото Лојане, општина Липково, поточно кај место викано „Шорта“, полицијата открила 52 лица илегални мигранти со потекло од африкански и азиски...

Скопјани нелегално пренесувале мигранти од Куба

Двајца скопјани синоќа се приведени кај наплатна рампа „Демир Капија“, кои во своите автомобили пренесувале мигранти од Куба. А.Ш.(26) и С.С.(51), кои управувале „бе-ем-ве“ и...

Пожар во камп за мигранти во Грција

Кампот за мигранти на грчкиот остров Самос беше евакуиран откако доцна синоќа во него избувна пожар. Нема повредени или поголема материјална штета во пожарот во...

Приведени мигранти од Куба кои илегално влегле во државата

Вчера во 19.10 часот од полициски службеници од Регионалниот центар за Гранични работи Југ-Кавадарци биле приведени К.Р.Д.(26), П.С.Ј.(43), Р.В.Б.(33) и малолетник, сите од Куба. Тие...

Америка планира забрзано протерување на мигрантите од Хаити

Соединетите Американски Држави планираат да го забрзаат протерувањето на мигрантите од Хаити со организирање летови за да ги вратат во нивната земја, соопштија официјалните...

Илјадници мигранти чекаат под мостот во Тексас

Илјадници мигранти пристигнаа под мостот што ги поврзува градовите Дел Рио во Тексас и Акуано во Мексико и поставија импровизиран камп на горештините, поставувајќи...