1 C
Skopje
21.2.2019 - 11:18

Ознака: мигранти

Турција запре околу 270.000 мигранти кои тргнаа кон ЕУ

Министерот за внатрешни работи на Турција, Сулејман Сојлу денеска изјави дека во 2018 година во Турција, при обидот да заминат во ЕУ, биле запрени...

Пронајдени мигранти во брод на Ламанш

Британската погранична служба откри 34 лица кои со мал брод се обиделе да го поминат Ламанш, а за кои надлежните претпоставуваат дека се мигранти. Министерството...

Пронајдени осум илегални мигранти на автопатот Гевгелија-Скопје

Во дневниот билтен МВР информира дека на автопатот Гевгелија-Скопје, на мостот на „Зуичка река“, се пронајдени осум илегални мигранти од Авганистан. -На автопатот Гевгелија-Скопје, на мостот...

Многумина бараат азил во Македонија, малкумина добиваат

На почетокот на 2019 година, во јануари, пет странски државјани поднеле барање за азил Иако нашата земја не е особено посакувана дестинација за бегалците и...

Германија треба да „увезува“ 260 илјади нови работници годишно

На Германија до 2060 година ѝ требаат најмалку 260 илјади нови работници од мигрантско потекло годишно, за да ги задоволи своите потреби и да го...

Србија: Мигранти преживеале неколку часа во ладилник на минус 22 степени

Српски цариници на граничниот премин Батровци на 9 февруари откриле седуммина мигранти скриени во камион ладилник, на минус 22 степени, соопшти денеска Царинската управа...

Австриски министер смета дека европските избори се шанса да се смени...

Австрискиот министер за внатрешни работи Херберт Кикл од десничарската Партија на слободата (ФПОе) се надева дека европските избори во мај ќе значат промена на...

Финска ќе им плаќа на мигрантите за да ја напуштат земјата

Финските власти донесоа одлука да му исплаќаат по 5.000 евра не секој мигрант, кој ќе реши доброволно да ја напушти оваа скандинавска земја. Властите се...

Од Австрија најголем број протерани се Европејци

Австрија минатата година протерала 4.700 луѓе, а најголемиот дел го сочинуваат Европејци. Повеќе од 60 отсто од протераните лица се со потекло од европските држави....

Најмалку 28 загинати откако брод со мигранти потона кај Бахамите

Најмалку 28 лица загинаа откако брод со мигранти од Хаити потона крај брегот на Бахамите, објави „Мајами Хералд“ повикувајќи се на информации од армијата...