Ознака: МЗ

Патниците на летот од Скопје до Турку немале решенија за самоизолација

Министерството за здравство информира дека веќе се извршени проверки за сите патници од авионот за Финска. Ниту еден од нив не е регистриран во...

Министерството за здравство апелира да се почитуваат протоколите за плажите и...

Во пресрет на продожениот викенд и со оглед на зголемениот број посетители во туристичките места низ државата, Министерството за здравство апелира да се почитуваат...

На Клиниката за урологија двајца пациенти добија бубрег од починат донор

На Клиниката за урологија докторите вршат пресадување на два бубрега од 46-годишен пациент кај кого вчера била потврдена мозочна смрт, информираат од Министерството за...

ИЈЗ: Намален бројот на новозаразени и починати од ковид-19

Министерството за здравство информира дека Институтот за јавно здравје денес го објави неделниот извештај за периодот од 20 до 26 јули 2020 година, којшто...

Петмина починати и 102 нови случаи на коронавирус

Пет лица починаа, а потврдени се 102 нови случаи на коронавирус во Македонија, соопшти Министерството за здравство. Починатите пациенти се од Скопје (70 години), Кичево...

МЗ обезбеди средства за исплата на надоместок за приватните специјализанти

Министерството за здравство соопшти дека со помош на Владата обезбедило буџетски средствата за исплата на приватните специјализанти запишани на конкурсот во јануари оваа година....

МЗ целосно го поништи тендерот за набавка на реагенси

Mинистерството за здравство го поништи тендерот за набавка на реагенси откако Комисијата за жалби по јавни набавки ги уважила сите три жалби кои се...

Чакаровски: МЗ нема да бара вакцинирањето да биде услов за упис...

Министерството за здравство(МЗ) нема да бара вакцинирањето да биде услов за упис во училиштата. - Во постојан контакт сме со Министерството за образование, ќе...

МЗ: Починатите бебиња се предвремено родени, се превземаат итни мерки

Во првите три месеци од годинава на Клиниката за гинекологија биле родени вкупно 1.155 бебиња. Од нив 144 биле предвреме родени и третирани на...