Ознака: МЗШВ

Димковски: Храна има, нема простор за паника

Активносите во земјоделството продолжуваат и покрај вонредната состојба во која се наоѓа државава поради коронавирусот. Се сервисираат услугите кон производителите, субвенциите редовно се исплаќаат...

МЗШВ: Целокупното договорено количество на тутун од реколтата 2019 ќе биде...

Министерот за земјоделство, заедно со директорот на Државниот инспекторат за земјоделство, одржаа работен состанок со претставници од Стопанската комора на Македонија, откупните претпријатија на...

МЗШВ: Се оградуваваме од постапките на Трипуновски

По реакциите во јавноста за упадот на дополнителниот заменик министер од министерството за земјоделство шумарство и водостопанство Цветан Трипуновски во Подрачната Единица Берово и...

МЗШВ: Нема никакви незаконски распределби на државно земјоделско земјиште под закуп

Во врска со обвинувањата на дополнителниот заменик-министер за земјоделство, шумарство и водостопанство, Цветан Трипуновски изнесени на денешната прес конференција, Министерството за земјоделство, шумарство и...

Организирана девастација на рибниот фонд во Охридското Езеро?

Надлежните, наводно, се вмешани во недозволен риболов на заштитени видови на риби во Охридското Езеро, според информациите од теренот, со што како да се...

Со законски измени до ефикасна распределба на пасиштата

Измените и дополнувањата на Законот за пасишта влегуваат во завршна фаза. На електронскиот национален регистар на прописи (ЕНЕР) е објавено известувањето за почеток на...

МЗШВ: За две и пол години се исплатени 314,5 милиони евра...

Во соопштението на Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство, во врска со денешниот протест на земјоделски здруженија се наведува дека Министерството заедно со Агенцијата...

Во Шпанија нема африканска свинска чума

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Трајан Димковски, денеска имаше работен состанок со амбасадорот на Шпанија во Македонија, Емилијо Лорензо Сера. На состанокот, како што...

МЗШВ: Не е точно дека не сме реагирале за случајот со...

Изнесените информации дека не е постапено по случајот за поранешниот претседател на Сојузот на тутунопроизводители Кире Неделковски, се уште една дезинформација и лага на...

Министерот Димковски во Прилеп се информираше за општинските проекти за рурален...

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Трајан Димковски, престојуваше во посета на прилепскиот регион при што оствари средба со градоначалникот на Прилеп, Илија Јованоски. Како...