27.2 C
Skopje
18.7.2019 - 15:57

Ознака: меѓународно право

Захарова: Венецуела е доказ за вистинскиот однос на Западот кон меѓународното...

Случувањата во Венецуела го покажуваат вистински однос на Западот кон меѓународното право, изјави денеска портпаролката на руското МНР, Марија Захарова. – Случувањата во Венецуела покажуваат...

Можно ли е да се побие спогодбата со Грција?

Мачниот процес за рекомпонирање на двотретинското мнозинство за изгласување на уставните измени, барем до вчера, не го намали оптимизмот на премиерот Зоран Заев и...

Со викање и со сила не се брише меѓународното право

Токму меѓународното право го дефинира и правото на самоопределување, кое е загарантирано за секоја држава, вклучувајќи и за Република Македонија, и во согласност со...

Бришење патос со меѓународното право

Што е со меѓународните норми во врска со употребата на вооружена сила од страна на една нација против друга? Овие норми се многу релевантни,...

И мирот и војната се врамени со меѓународното право

Повелбата на ОН ги забранува „заканата или употребата на сила против територијалниот интегритет или политичката независност на која било држава“. Овој најважен меѓународен закон...