Ознака: Меѓународна вселенска станица

Откажана првата женска прошетка по Вселената

Првата прошетка во Вселената, во која би учествувале само жени е откажана поради проблеми со скафандерот, соопшти американската вселенска агенција НАСА. Ени Меклајн и Кристина...

Вселенскиот брод „Сојуз МС-09“ успешно се врати од МВС

Рускиот вселенски брод „Сојуз МС-09, кој ги превезуваше тројцата досегашни челнови на екипажот на Меѓународната свесленска станица (МВС), рано изутринава успешно слета во Казахстан. Со...

Смртоносни бактерии забележани на Меѓународната вселенска станица

Микробиолози од НАСА соопштија дека во тоалетите на Меѓународната вселенска станица првпат се откриени пет вида бактерии отпорни на антибиотици и потенцијално опасни за...

Двајца астронаути од Емиратите заминуваат на Меѓународната вселенска станица

Двајца астронаути од Обединетите Арапски Емирати (ОАЕ) следната година ќе заминат на Меѓународната вселенска станица, соопшти шеикот Мохамед бин Рашид Ал Мактум. Хаза ал Мансури...