7.8 C
Skopje
16.10.2021 - 1:05

Ознака: Меѓународна вселенска станица

Се вклучија алармите поради чад на Меѓународната вселенска станица

Противпожарни аларми се активирале на Меѓународната вселенска станица кога екипажот пријавил чад и мирис на запалена пластика. Сѐ се случило во делот од станицата познат како...

НАСА и „Спејс екс“ испраќаат четиричлен тим во Меѓународната вселенска станица

НАСА и комерцијалната ракетна компанија „Спејс екс“ за денеска закажаа лансирање на четиричлен тим кон Меѓународната вселенска станица (ИСС), кој би бил првиот тим...

Истекува кислород од Меѓународната вселенска станица

Истекување на кислород е откриено најверојатно од американскиот сегмент на Меѓународната вселенска станица. Ваквото истекување на кислород не е опасно за членовите на екипажот, пренесува...

Двајцата астронаути на „Спејс екс“ денеска треба да се вратат на...

Двајцата астронаути кои слетаа на Меѓународната вселенска станица кон крајот на мај користејќи ја капсулата на приватната компанија „Спејс екс“ на Илон Маск, би...

Првите туристи ќе заминат во Меѓународната вселенска станица за три години

Двајца туристи ќе ја посетат Меѓународната вселенска станица во 2023 година. „RSC Energia“ и „Space Adventures Inc.“ имаат потпишано договор за спроведување краткорочна експедиција на...

Најчести посетители на Меѓународната вселенска станица

Подготвил: Игор Даниловиќ Американците по девет години повторно самостојно испратија астронаути на Меѓународната вселенска станица. Американските астронаути Роберт Бенкен и Даглас Харли, во капсулата „Кру...

Историската мисија на „Спејс екс“ мора да чека на вистинскиот момент

Кога имате ракета висока 70 метри и полна со 76.000 литри гориво на платформата за лансирање, додека претседателот на САД посматра, а милиони луѓе...

НАСА ќе дозволи туристички посети на Меѓународната вселенска станица

НАСА соопшти дека ќе дозволи приватни лица да ја посетуваат Меѓународната вселенска станица. Наведено е дека првата посета ќе биде на почетокот на следната година. НАСА...

Откажана првата женска прошетка по Вселената

Првата прошетка во Вселената, во која би учествувале само жени е откажана поради проблеми со скафандерот, соопшти американската вселенска агенција НАСА. Ени Меклајн и Кристина...

Вселенскиот брод „Сојуз МС-09“ успешно се врати од МВС

Рускиот вселенски брод „Сојуз МС-09, кој ги превезуваше тројцата досегашни челнови на екипажот на Меѓународната свесленска станица (МВС), рано изутринава успешно слета во Казахстан. Со...